Uwe Seeler, fostul atacant legendar al Germaniei, a murit la 85 de ani

62273675
Profimedia

Uwe Seeler, unul dintre cei mai mari atacanţi din istoria fotbalului german, a încetat din viaţă la vârsta de 85 de ani, a anunţat joi Deutsche Welle.

Uwe Seeler, fost căpitan al naţionalei Germaniei de Vest şi căpitan de onoare al naţionalei Germaniei, a jucat întreaga carieră la Hamburger SV, iar în inimile iubitorilor fotbalului va rămâne întotdeauna "Uwe al nostru".

Vestea morţii lui Seeler a fost confirmată de clubul din Hamburg, care a citat informaţii primite de la familia fostului atacant.

Seeler a fost votat de trei ori fotbalistul anului din Germania de Vest, în 1960, 1964 şi 1970, anul în care a primit şi Crucea Federală de Merit a Germaniei de Vest. Chiar dacă nu a câştigat niciun trofeu cu Germania de Vest, în 1972 a devenit doar al doilea om care a fost numit căpitan de onoare al echipei naţionale. Seeler a ajutat-o pe Hamburg să câştige campionatul Germaniei în 1960, cu trei ani înainte de formarea Bundesligii, şi o Cupă a Germaniei în 1963.

Imaginea sa publică a fost formată nu atât de realizările fotbalistice, cât de personalitatea sa agreabilă, care i-a adus porecla "uns Uwe" ("Uwe al nostru"). El fost respectat şi pentru fair play-ul dovedit, fiind eliminat o singură dată în cariera sa. După ce a respins, în 1961, o ofertă substanţială a lui Inter Milano, Seeler a devenit şi mai îndrăgit de fanii lui Hamburg.

Atacantul care a jucat ultimul meci pentru Hamburg în mai 1972 a reuşit 43 de goluri în 72 de selecţii pentru naţionala RFG.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Magnus Carlsen a anunţat că nu îşi va apăra titlul mondial la șah în 2023

 

Numărul unu mondial în şah, norvegianul Magnus Carlsen, a anunţat, miercuri, că renunţă să îşi apere titlul la Campionatul Mondial din 2023, transmite AFP, scrie Agerpres. 

Povestea lui Cătălin Ionescu, fotbalist român la Fiorentina devenit boxer profesionist și campion național în Italia

Cătălin Ionescu, pugilist în vârstă de 25 de ani născut în România, a vorbit cu sport.ro despre trecerea de la fotbal la box și despre titlul câștigat prin KO în fața unui adversar mult mai experimentat.

Irina Begu a ajuns în sferturile turneului de la Palermo

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Palermo, dotat cu premii totale de 203.024 euro.

 

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.