Tecău şi Krawietz au câştigat turneul de la Halle. Este al 38-lea trofeu din carieră pentru român

62196945
Profimedia

Horia Tecău şi germanul Kevin Krawietz, favoriţii numărul 3, au câştigat, duminică, finala de dublu a turneului de 500 de puncte de la Halle, cu premii de peste 1,45 milioane de euro.

 

Perechea româno-germană Horia Tecău/Kevin Krawietz a câştigat duminică finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis pe iarbă de la Halle (Germania), ATP 500, dotat cu premii totale de 1.318.605 euro, după ce i-au învins pe Felix Auger-Aliassime (Canada)/Hubert Hurkacz (Polonia) cu 7-6 (4), 6-4.

Tecău şi Krawietz, favoriţii numărul trei, au obţinut victoria după o oră şi 29 de minute. Tecău şi Krawietz au fost la a treia lor finală, după ce le-au pierdut pe cele de la Rotterdam şi Barcelona în această primăvară.

Tecău şi partenerul său au obţinut un cec de 40.200 de euro şi 500 de puncte ATP la dublu.

Acesta este primul trofeu obţinut de Tecău în 2021, tot primul cu noul partener pe care îl are din acest an şi cel cu numărul 38 din carieră, la dublu, conform News.ro.

Românul mai are 23 de finale jucate, dintre care două în 2021, cu Krawietz în echipă, la Barcelona şi la Rotterdam.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
Citește și...
FC Liverpool și-a demis antrenorul. „Cormoranii” au renunțat la Arne Slot după două sezoane. Ce urmează pe „Anfield”

Antrenorul Arne Slot a fost demis de la Liverpool după două sezoane în funcţie, a anunţat, sâmbătă, echipa din Premier League.

PSG, din nou campioana Europei. Parizienii au câștigat finala Champions League după un duel crâncen cu Arsenal

PSG a rămas campioana Europei, după ce, sâmbătă, la Budapesta, s-a impus în finala Champions League. Trupa lui Luis Enrique a câștigat duelul cu Arsenal, scor 1-1 (4-3 d.l.d.).

FIFA, investigată în SUA pentru prețurile uriașe la biletele Cupei Mondiale 2026. Fanii reclamă prețuri record

FIFA trebuie să răspundă unor întrebări după acuzații privind „umflarea artificială a prețurilor” și „inducerea în eroare a fanilor” în legătură cu vânzarea biletelor pentru Cupa Mondială din 2026.

Recomandări
Un general explică „problema economică” a războiului cu drone: Nu putem doborî aparate ieftine cu rachete de milioane

Programele de achiziții militare finanțate prin programul European SAFE au fost semnate, în special cele prin care România cumpără sisteme antidronă.

Locatarii evacuați din blocul lovit de drona rusească s-au întors acasă. Ce au decis autoritățile

Locatarii evacuați din blocul din Galați lovit de drona rusească s-au întors sâmbătă acasă. Autoritățile au stabilit că structura de rezistență a imobilului nu a fost afectată. 

Analiști: Exporturile de petrol prin Strâmtoarea Ormuz ar putea rămâne sub nivelurile de dinaintea războiului. Care e motivul

Exporturile de petrol prin Strâmtoarea Ormuz ar putea rămâne mult sub nivelurile anterioare războiului dintre SUA, Israel şi Iran, chiar dacă va fi încheiat un acord de pace, potrivit analiştilor şi experţilor din industria maritimă, citaţi de CNBC.