Steaua - Chelsea 0-4. Dubla pentru Ramires, gol Lampard, autogol Georgievski

60511582

Steaua a fost invinsa in al doilea meci din Grupele UEFA Champions League cu 0-4 de Chelsea. Pana acum, Steaua nu are niciun gol marcat si niciun punct strans in Liga.

Golurile au fost marcate de Ramires '19, '55, Georgievski '44 (autogol) si Lampard '90.

0-1: Chelsea a deschis scorul dupa o actiune personala a lui Schurrle pe partea stanga. Acesta i-a pasat lui Eto'o, care a facut o preluare prea larga, iar mingea a ajuns la Ramires care a deviat din 7 metri pe langa Tatarusanu

0-2: Eto'o a scapat pe contraatac, l-a intors pe Latovlevici, a sutat la poarta, Tatarusanu a respins in Georgievski, care a inscris in propria poarta

0-3: Pasa Schurrle de pe parte stanga pana la Oscar, acesta a prelungit pana la Ramires, care a sutat de la 14 metri lateral dreapta la coltul scurt

0-4: Lampard a marcat cu un sut de la 16 metri

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Georgievski (Varela '70), Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu, Filip - Ad. Popa (Tatu '46), Stanciu, Tanase - Piovaccari (Kapetanos '46). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Chelsea Londra: Cech - Ivanovici, David Luiz, Terry, A. Cole - Oscar (Azpilicueta '78), Ramires, Lampard - Mata (Willian '81), Fernando Torres (Eto'o '11), Schurrle. Antrenor: Jose Mourinho.

Cartonase galbene: Lampard '33, Cole '50

Meciul a fost arbitrat de Carlos Velasco Carballo, ajutat de compatriotii sai Roberto Alonso si Juan Yuste, iar rezerva a fost Javier Rodriguez.

Asistenti suplimentari au fost Carlos Gómez si Carlos Del Cerro.

Delegatul UEFA a fost cehul Jaroslav Dudl, iar observator de arbitri germanul Edgar Steinborn.

In primul meci din grupa E, Steaua a fost invinsa de Schalke 04, scor 3-0.

Etapa viitoare, Steaua va juca, tot pe teren propriu, la 22 octombrie, cu FC Basel.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
Citește și...
FIFA, investigată în SUA pentru prețurile uriașe la biletele Cupei Mondiale 2026. Fanii reclamă prețuri record

FIFA trebuie să răspundă unor întrebări după acuzații privind „umflarea artificială a prețurilor” și „inducerea în eroare a fanilor” în legătură cu vânzarea biletelor pentru Cupa Mondială din 2026.

„UEFAntasticii” revin: reeditarea legendarului meci Steaua - Rapid din 2006, Live și Exclusiv pe VOYO de la ora 20:00

Una dintre cele mai importante pagini din istoria fotbalului românesc se retrăiește pe 28 mai, de la ora 20:00, când stadionul Arcul de Triumf găzduiește reeditarea meciului dintre Steaua București și Rapid București.

Andrei Raţiu are şansa de a câştiga un trofeu european. Rayo Vallecano joacă finala Conference League cu Crystal Palace

Crystal Palace întâlnește Rayo Vallecano, miercuri, de la ora 22.00, în finala Conference League de la Leipzig. La echipa spaniolă este legitimat și românul Andrei Rațiu.

Recomandări
De ce a ajuns drona rusească în Galați. Nicușor Dan: A fost lovită kinetic. Traiectoria ei s-a modificat

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, vineri, despre traiectoria dronei ruseşti care a explodat pe blocul din Galaţi că a fost lovită probabil deasupra oraşului Reni și i s-a schimbat traiectoria spre Galaţi.

Ce prevede contractul de 565.000 de dolari lunar semnat de Nicușor Dan pentru a păstra buna relație cu SUA

Contractul de consultanţă strategică între Administraţia Prezidenţială a României şi firma Eversheds Sutherland a fost înregistrat în 28 mai la Departamentul american al Justiţiei.

Cor de huiduieli la Galați, în timpul vizitei lui Nicușor Dan la locul prăbușirii dronei: „Nu doar noi ne confruntăm cu asta”

Președintele României, Nicușor Dan, a vorbit, vineri, despre incidentul cu dronă de la Galați, chiar de la fața locului, unde mai mulți localnici l-au întâmpinat cu huiduieli.