Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea al turneului Australian Open. Irina Begu a fost eliminată

Sorana Cîrstea, 31 de ani, locul 38 WTA, s-a calificat în turul al treilea al turneului Australian Open, primul Mare Șlem al anului, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-2, 6-4, pe Kristina Kucova din Slovacia, 31 de ani, locul 96 WTA.

Jucătoarea noastră s-a impus după un meci care a durat o oră şi 15 minute.

În manşa următoare, Sorana Cîrstea va juca împotriva Anastasiei Pavliucenkova, 30 de ani, din Rusia, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10.

Scorul întâlnirilor directe dintre cele două sportive este de 3-3, ultimul joc datând din 2018, un succes al rusoaicei, scor 2-6, 7-5, 6-4, înregistrat pe iarbă, în turul I al turneului de la Eastbourne. Pe hard, Pavliucenkova conduce cu 2-1.

Cea mai bună performanţă a Soranei Cîrstea la Australian Open este calificarea în optimi, în 2017.

Pentru accederea în manşa a treia, românca şi-a asigurat un premiu de 221.000 de dolari australieni (140.000 de euro) şi 130 de puncte WTA.

Irina Begu, eliminată de Elise Mertens

Într-un alt meci din turul al doilea al turneului de la Melbourne, Irina Begu, 31 de ani, locul 64 WTA, a fost învinsă de belgianca Elise Mertens, 26 de ani, locul 26 WTA, scor 3-6, 2-6. Meciul a durat o oră 15 minute de joc.

Calificarea în turul al doilea este recompensată la primul grand slam al anului cu un premiu de 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) şi cu 70 de puncte WTA.

Tot joi, Simona Halep, 30 de ani, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, joacă joi, după ora 12:00, cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, 25 de ani, locul 83 WTA, în manşa secundă.

Sportivul care și-a ucis iubita, prima apariție după ce a fost eliberat! Cum arată Oscar Pistorius după 9 ani de închisoare

Jucătoarele române de tenis Sorana Cîrstea şi Irina Begu s-au calificat, marţi, în runda a doua a turneului Australian Open, primul Mare Şlem al anului, care are loc la Melbourne.

Sorana Cîrstea, 31 de ani, locul 39 WTA, a fost eliminată de la US Open, ultimul Mare Șlem al anului. În turul doi, sportiva noastră a pierdut meciul cu americana Shelby Rogers, 28 de ani, locul 43 WTA, scor 5-7, 2-6.

Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimi la Roland Garros, după ce a ratat o minge de set

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de slovena Tamara Zidansek, cu 7-6 (7-4), 6-1, duminică, la Paris, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului.

Cum a întâmpinat-o Ion Iliescu pe prima procuroare care cercetează Mineriada din 1990. Riscă închisoare pe viață

Fostul președinte Ion Iliescu este oficial suspect în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie '90 pentru infracțiuni contra umanității.

Ciolacu, despre surparea din Slănic: „Ce vreți să fac? Să știu unde s-au făcut drumurile peste mine?”. Reacția Salrom

La Slănic, în Prahova, craterul din centrul orașului s-a adâncit cu 20 de centimetri și nimeni nu poate spune dacă surparea se va opri.

Piața imobiliară începe să își revină, dar vânzătorii nu mai negociază atât de mult. Unii caută și un an locuința perfectă

După o perioadă în care mulți au amânat achizițiile mari cum ar fi cumpărarea unei locuințe noi, cererea pe piața imobiliară începe să își revină.