SIMONA HALEP, invinsa in turul 3 la US Open de numarul 121 mondial. MIRJANA LUCIC a castigat meciul in 2 seturi

Simona Halep

SIMONA HALEP - MIRJANA LUCIC. Simona Halep, numarul doi mondial, a fost invinsa, vineri in turul trei la US Open, de sportiva croata Mirjana Lucici-Baroni, locul 121 WTA.

Simona Halep a fost eliminata, vineri, in turul trei de la US Open de croata Mirjana Lucic, intr-un meci in care a contat doar in prima jumatate de ora.

Meciul a fost decis in primul set, cand Simona conducea cu 5-2 si a avut minge de set. Croata a revenit spectaculos si a castigat setul cu 7-6 la tiebreak, moment in care romanca si-a pierdut increderea in fortele proprii.

In al doilea set, Simona Halep aproape ca nu a contat, facand greseala dupa greseala si permitandu-i adversarea sa castige aproape fara probleme.

Mirjana Lucici spune ca a obtinut o mare victorie

Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

Jucatoarea croata Mirjana Lucici-Baroni a declarat, vineri seara, dupa ce a eliminat-o pe Simona Halep in turul trei la US Open, ca pentru ea este o victorie foarte mare si ca se simte ca si cum ar fi castigat un turneu de Grand Slam, potrivit Mediafax.

"A fost incredibil. Am simtit ca am jucat un meci grozav. E o victorie atat de mare, sunt foarte fericita. E uimitor. Stiam ce trebuie sa fac si am reusit. Simona este o jucatoare uimitoare, dar nici eu nu joc rau. Daca pot juca in mod consistent pot fi o adversara dificila pentru oricine. Sa fiu aici... Ma simt ca si cum as fi castigat un turneu de Grand Slam", a spus sportiva croata pentru Eurosport.

Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a fost eliminata, vineri, in turul trei la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, fiind invinsa, cu scorul de 7-6 (6), 6-2, de croata Mirjana Lucici-Baroni, 32 de ani, locul 121 WTA, sportiva venita din calificari. Meciul a durat o ora si 34 de minute. La editia trecuta a US Open, Halep a atins faza optimilor de finala, cea mai buna performanta din cariera la Flushing Meadows, fiind eliminata de italianca Flavia Pennetta, cu scorul de 6-2, 7-6 (3).

LIVE TEXT:

SIMONA HALEP - MIRJANA LUCIC, 6-7, 2-6, scor final.

2-6 Croata a castigat ultimul game si setul al doilea si s-a calificat mai departe la US Open. Simona Halep a picat inexplicabil dupa primele sapte game-uri din primul set, cand conducea cu 5-2.

2-5 Mirjana Lucic a reusit break-ul si este aproape de castigarea partidei. Simona trebuie neaparat sa castige un game pentru a prinde incredere.

2-4 Croata isi castiga serviciul si, totodata, isi mentine avansul de doua gameuri. Simona are nevoie neaparat sa isi castige serviciul.

2-3 Simona reuseste sa-si castige serviciul si reintra in meci.

1-3 Croata se distanteaza si conduce acum cu doua game-uri.

1-2 Lucic reuseste break-ul si trece in avantaj. Simona da impresia ca nu are nicio sansa in fata croatei si comite greseala dupa greseala.

1-1 Croata nu se lasa si isi castiga serviciul. Egalitate la game-uri in setul al doilea.

1-0 Romanca noastra a castigat primul game din al doilea set.

SIMONA HALEP - MIRJANA LUCIC, 6-7 in primul set.

21:39 TIEBREAK in primul set. Simona Halep a pierdut cu 6-8 in tie break, dupa ce a avut o minge de set la 5-2. De cealalta parte, Lucic a reusit o revenire de senzatie, sa castige setul dupa ce a fost condusa cu 2-5.

6-6 Simona a dat primul semn de revenire si a egalat la gameuri, castigandu-si serviciul.

5-6 Al patrulea game la rand pierdut de Simona. Croata si-a castigat serviciul si ar putea lua primul set daca va reusi break-ul. Hai Simona!

5-5 Halep e cu moralul la pamant. A pierdut trei game-uri la rand si a fost egalata de Lucic. Romanca este surprinsa de loviturile excelente ale croatei.

5-4 Simona nu-si revine si pierde la 0 pe serviciul croatei. Romanca trebuie sa-si castige serviciul pentru a castiga si primul set.

5-3 Dupa ce a avut o minge de set, pe propriul serviciu, pe care cele doua jucatoare s-au luptat minute in sir, Halep pierde si Lucic reuseste break-ul.

5-2 Excelent! Simona mai reuseste un break si are mari sanse sa castige primul set.

4-2 Jucatoarea noastra si-a castigat serviciul si a reusit sa se desprinda la doua game-uri in fata.

3-2 Romanca a reusit un alt break, dupa un schimb frumos de mingi, in timpul caruia ambele jucatoare au alergat pe tot terenul.

2-2 Simona a reusit sa egaleze pe serviciul ei. Scorul este iar egal.

1-2 Simona are probleme de concentrare. A condus iar cu 40-0, insa a fost egalata si invins in al treilea game al meciului.

1-1 desi a avut la un moment dat 40-0, Halep a cedat serviciul, iar acum scorul este 1-1 la game-uri.

1-0 la game-uri pentru jucatoarea noastra. Simona a reusit primul break al partidei. Sportiva noastra pare a fi in forma buna si castiga punctele cu usurinta.

Aceasta este prima intalnire dintre SIMONA HALEP si MIRJANA LUCIC. Croata serveste prima.

SIMONA HALEP - MIRJANA LUCIC. Meciul dintre Halep si Lucici-Baroni este al doilea programat pe Grandstand, urmand sa aiba loc in jurul orei 19.30, potrivit Mediafax.

In turul doi de la US Open, sportiva noastra a trecut de Jana Cepelova, locul 65 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1. SIMONA HALEP poate sa-si asigure prezenta la Turneul Campioanelor, competitia care inchide sezonul feminin de tenis, daca va accede in semifinalele US Open, ultimul Grand Slam al anului.

BNP Paribas WTA Finals, a 44-a editie a Turneului Campioanelor, se va disputa, incepand din 20 octombrie, la Singapore. Competitia reuneste cele mai bune opt jucatoare si cele mai bune opt perechi de dublu in anul in curs, care se vor intrece pentru premii de peste sase milioane de dolari.

NEWS ALERT E gata! Știm prima echipă promovată matematic în Superliga României

SIMONA HALEP - JANA CEPELOVA. Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a invins-o, miercuri, cu scorul de 6-2, 6-1, pe sportiva slovaca Jana Cepelova, locul 65 WTA, si s-a calificat in turul 3 al US Open, ultimul Grand Slam al anului.

Jucatoarea poloneza Agnieszka Radwanska, locul 5 WTA si cap de serie numarul 4, sportiva cel mai bine clasata pe partea de tablou a Simonei Halep, a fost invinsa, miercuri, cu scorul de 6-3, 6-4, de chinezoaica Shuai Peng.

Simona Halep se poate califica la Turneul Campioanelor daca ajunge in semifinalele US Open

Simona Halep, locul 2 WTA, poate sa-si asigure prezenta la Turneul Campioanelor, competitia care inchide sezonul feminin de tenis, daca va accede in semifinalele US Open, ultimul Grand Slam al anului, informeaza site-ul oficial al WTA.

Românii au în conturile personale de pensii din Pilonul 2 o sumă record. Cât primește fiecare în medie

Românii au în conturile personale de pensii Pilon 2 o sumă record. Peste 160.000 de pensii Pilon 2 au fost deja plătite către cei ieșiți din activitate, jumătate din sumă numai anul trecut.

Joe Biden a ajutat în secret Ucraina să se apere de atacurile Rusiei și a trimis rachete ATACMS cu rază lungă de acțiune

În ultimele săptămâni, Statele Unite au trimis în secret rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei pentru a fi folosite în lupta împotriva invadatorilor ruși, iar Ucraina le-a folosit deja de două ori.

Cum a fost prinsă că a luat mită doctorița ginecolog din Giurgiu. Banii pe care-i avea în buzunar erau marcați

Este anchetă la Spitalul Județean de Urgență din Giurgiu, după ce un medic ginecolog a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru o operație de cezariană, acoperită de asigurarea medicală.