Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Wimbledon. Este cea mai buna performanta din cariera la acest turneu

Simona Halep

Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, pe ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 170 WTA.

Simona Halep - Lesia Turenk, in turul doi

Ora 15:55 Simona reuseste break-ul care ii asigura victoria. Rezultat final: 2-1 la seturi (6-3; 4-6; 6-4). Bravo, Simona!

Ora 15:50 Meciul continua sa fie unul strans, iar scorul devine 5-4, pentru Simona, dar Turenko urmeaza la serviciu.

Ora 15:37 Halep continua sa isi pastreze avantajul, are 4-2 la game-uri in setul decisiv.

Alertă maximă la Iași după moartea liderului interlop Costel Corduneanu. Planul conceput de poliție, echivalent cu un cod roșu la accidente rutiere: „Suntem mai mulți ca de obicei”

Ora 15:30 Inceputul setului al treilea pare un deja-vu din setul doi. Dupa ce Simona a condus cu 3-0 la game-uri, scorul e acum 3-1.

Ora 15:22 Setul decisiv se anunta la fel de strans, Turenko este foarte hotarata, dar face si multe greseli. Halep are 2-0 la game-uri.

Ora 15:13 Cel de al doilea set ii revine lui Turenko, iar in acest moment este egalitate.

Ora 15:07 Simona si-a mai pierdut putin din tempo si da usoare semne de nervozitate, dupa ce se distantase la inceputul acestui set cu 3-0 la game-uri. Turenko mai castiga doua game-uri si scorul devine 3-5, in favoarea sportivei din Ucraina.

Ora 15:00 Turenko nu se lasa si revine nesperat, castigand si ea doua game-uri: 3-3 in setul al doilea.

Ora 14:51 Partida a inceput echilibrat, dar acum ucraineanca da semne ca si-a pierdut din concentrare. Intre timp, jucatoarea noastra e tot mai increzatoare si conduce cu 3-1, in setul al doilea.

Ora 14:47 A inceput setul al doilea. Simona nu intarzie intre serve si isi adjudeca rapid doua game-uri, consecutiv.

Ora 14:40 Halep reuseste al doilea break si castiga primul set cu 6-3.

Ora 14:37 Romanca reuseste primul break si are o evolutie din ce in ce mai buna. Simona conduce in primul set cu 5-3.

Ora 14:27 Simona pare ca nu si-a intrat foarte bine in ritm, iar ucraineanca incearca sa profite. Este in continuare egalitate in primul set, 3-3.

Ora 14:20 Scorul este de 2-2 deocamdata, in primul set, fiecare jucatoare castigand pe serviciul sau.

Ora 14:15 Simona a revenit pe serviciul ei, dar meciul ramane in continuare strans.

Comentatorii britanici lauda prestatia romancei, despre a carei evolutie spun ca a fost extraordinar de urmarit, in ultimele 12 luni.

Ora 14:10 Primul game este adjudecat de sportiva din Ucraina.

Ora 14:05 Meciul a inceput. Lesia Turenko este la serviciu.

Ora 13:30 Partida a fost amanata din nou, din cauza ploii, insa doar pentru putin timp.

Ora 12:00 Meciul Simona Halep - Lesia Turenko va incepe la ora 13:30.

Joi, 26 iunie

Ora 22:20 Partida dintre Simona Halep si Lesia Turenko s-a amanat pentru ziua de vineri. Speram ca romanca sa fie in forma maxima, sa nu-si iasa din ritm si ii tinem pumnii stransi in turul al doilea de la Wimbledon 2014. Hai, Simona!

Ora 21:30 La Londra a inceput ploaia, iar meciul dintre Simona Halep si ucraineanca Lesia Turenko s-ar putea amanda pentru ziua de vineri. Exista, insa, si posibilitatea ca meciul sa se dispute pe terenul pe care la aceasta ora se joaca partida Federer - Muller.

Runda inaugurala, Simona Halep - Teliana Pereira

Halep a invins-o, in runda inaugurala, cu scorul de 6-2, 6-2, dupa o ora si cinci minute, pe Teliana Pereira (Brazilia), pozitia 88 in ierarhia mondiala.

In turul doi, Simona Halep o va intalni pe Lesia Turenko (Ucraina), jucatoare venita din calificari si locul 170 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-3, 6-0, de Dinah Pfizenmaier (Germania), pozitia 116 în clasamentul mondial.

Halep si Turenko s-au intalnit de trei ori in cariera, de fiecare data victoria revenindu-i sportivei din Romania. Ultima intalnire dintre cele doua a avut loc in 2013, in calificarile de la s-Hertogenbosch, si s-a incheiat cu scorul de 6-3, 6-1.

Pentru calificarea in turul doi la Wimbledon, Simona Halep va primi 70 de puncte WTA si un cec in valoare de 43.000 de lire sterline.

Irina-Camelia Begu, locul 81 WTA, a ratat, joi, calificarea in turul trei la Wimbledon. Begu a fost invinsa, in turul doi, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1, dupa o ora si 35 de minute, de Andrea Petkovici (Germania), cap de serie numarul 20 si pozitia 20 in ierarhia mondiala.

Simona Halep ar putea deveni patroană de club! E așteptată alături de două staruri de la FC Barcelona

SIMONA HALEP, Simona Halep, a treia jucatoare a lumii, s-a calificat in turul doi la Wimbledon 2014, acolo unde o asteapta Lesia Tsurenko (Ucraina, 170 WTA).

Inaintea debutului la Wimbledon, Simona Halep a ajuns subiect de studiu in New York Times.

Simona Halep, cetatean de onoare al municipiului Constanta. Recompensa primita de la primarul Radu Mazare

Jucatoarea Simona Halep, locul 3 WTA, a primit, luni, titlul de cetatean de onoare al municipiului Constanta, distinctia fiind ridicata de catre fratele sportivei deoarece aceasta se afla la Londra, unde participa la turneul de la Wimbledon.

VIDEO. Haos în Dubai, din cauza furtunii violente. Zeci de zboruri au fost anulate sau amânate. Multe au legătură cu România

Aeroportul Internaţional Dubai (DXB) a fost transformat într-un adevărat lac, marți, din cauza furtunii violente care a lovit orașul din Emiratele Arabe Unite.

România, ajutată de SUA să doboare dronele rusești care ne trec granița. „Există un plan cuprinzător”

Asistentul pentru afaceri europene şi eurasiatice al secretarului de stat american, James O'Brien, a declarat, marţi, că SUA lucrează cu România în ceea ce priveşte ameninţările venite în contextul războiului din Ucraina.

Raport CSAT: Spionii ruși au încercat să se infiltreze în România printre refugiații ucraineni. Ce urmăreau

Creşterea numărului incidentelor militare, atacuri cibernetice de sorginte rusă, posibilitatea infiltrării serviciilor secrete ruse în rândul refugiaţilor ucraineni, printre riscurile determinate de continuarea conflictului dintre Rusia şi Ucraina.