Simona Halep a fost eliminată în primul tur la turneul WTA 250 de la Hong Kong

simona halep
IMAGO

Simona Halep, locul 883 WTA, a fost învinsă, luni, în primul tur al turneului WTA 250 de la Hong Kong, cu premii de 267.082 de dolari.

Halep (33 de ani) a fost învinsă de sportiva chineză Yue Yuan (26 de ani, locul 44 WTA), scor 6-3, 6-3.

Halep a condus în setul doi cu 3-0, dar a fost egalată şi apoi a pierdut setul, scor 3-6.

Meciul a durat o oră şi 22 minute. Pentru prezenţa în primul tur la Hong Kong, Halep va primi 2.890 de dolari şi un punct WTA. Yuan va primi pentru accederea în turul doi un cec de 4.040 de dolari şi 30 de puncte WTA.

La începutul acestei luni, Halep a fost la Hong Kong şi la turneul WTA 125, unde a fost eliminată în turul doi.

Halep a revenit în octombrie, după o pauză de patru luni şi jumătate.

Ultima dată, Simona Halep a jucat la jumătatea lunii iunie într-un meci demostrativ la Cluj-Napoca, la Sports Festival. Anterior, la 15 mai, ea a abandonat în primul tur la turneul WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris, din cauza problemelor la genunchi. Pentru Halep acela a fost al doilea meci în circuitul WTA după ce a revenit în martie în competiţii după o perioadă lungă de suspendare.

Fanii lui Tottenham și-au pierdut răbdarea! Cine este ”ținta” ultrașilor și ce au spus despre Radu Drăgușin

Jucătoarea română cel mai bine clasată în topul WTA dat publicităţii luni este Sorana Cîrstea, care se a coborât de pe locul 69 pe 70, cu 914 puncte.

Simona Halep (33 de ani, locul 869 WTA) joacă luni, în primul tur la turneul WTA 250 de la Hong Kong, cu premii de 267.082 dolari.

Clasamentul WTA: Sorana Cîrstea, jucătoarea din România cel mai bine clasată. Ce loc ocupă Simona Halep

Jucătoarea română cel mai bine clasată în topul WTA dat publicităţii luni este Sorana Cîrstea, care se menţine pe locul 69, cu 914 puncte.

După 7 luni. A venit motivarea deciziei TAS în cazul de dopaj al Simonei Halep

Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a publicat, joi, motivarea deciziei în cazul Simona Halep, la şapte luni şi cinci zile de când a anunţat că suspendarea fostului lider WTA a fost redusă de la patru ani la nouă luni.

Simona Halep a urcat peste 250 de locuri în ierarhia WTA. Cine este jucătoarea din România cel mai bine clasată

Simona Halep, care a ajuns până în turul doi la turneul WTA 125 de la Hong Kong, a urcat 252 de locuri în clasamentul mondial dat publicităţii luni şi este pe poziţia 878, cu 26 de puncte.

Marcel Ciolacu: Nu se măreşte TVA-ul. Vă spun, mă tatuez pe mână, nu se măreşte TVA-ul. Nu va creşte nicio cotă unică

Premierul Marcel Ciolacu a afirmat că nu se măreşte TVA-ul şi a precizat că se ”tatuează pe mână că nu se măreşte TVA-ul”. El a precizat că nu va creşte nicio cotă unică.

Puterea din Georgia dă asigurări că aderarea la UE rămâne ”prioritatea” sa înaintea unei manifestaţii a opoziţiei

Partidul de guvernământ din Georgia, care a câştigat alegerile parlamentare, a declarat luni că integrarea europeană rămâne "prioritatea" sa, ca răspuns la opoziţia prooccidentală, relatează AFP.

Primele imagini surprinse de o cameră când băiatul de 17 ani s-a electrocutat pe un tren în Iași. A atins un fir

Au apărut primele imagini surprinse de camerele de supraveghere în Iași, când un băiat de 17 ani s-a electrocutat pe un vagon de tren în timp ce se antrena pentru parkour. A suferit arsuri grave pe jumătate din corp și este la terapie intensivă.