Scandal între Marian Drăgulescu şi Andreea Răducan. ”Vrei medalie la JO sau notorietate tv?

61863550

Scandal în gimnastica românească între gimnastul Marian Drăgulescu şi Andreea Răducan, actual preşedinte al Federaţiei Române de Gimnastică.

Drăgulescu s-a plâns de tăierea indemnizaţiilor, iar în replică, Răducan întreabă dacă vrea medalie de aur sau notorietate la TV.

"Clubul Steaua şi Comitetul olimpic au apreciat performanţele mele în 2017, mai puţin Federaţia de gimnastică, care găseşte tot felul de scuze în loc să caute soluţii pentru a susţine şi a motiva pe cel mai bun gimnast al României pe 2017. Prin prisma rezultatelor mele federaţia primeşte şi bani de la bugetul de stat pentru pregătire, dar se pare că nu sunt important pentru ei. Andreea Raducan NU este în necunoştinţă de cauză. Este vorba de PRINCIPIU şi RESPECT. Sunt total dezamăgit!!!", scrie Marian Drăgulescu, pe pagina de Facebook.

În replică, Andreea Răducan, preşedintele Federaţiei Române de Gimnastică, îi atrage atenţia că banii nu pot fi alocaţi dacă nu există pregătire în sala de sport.

"Consider că atitudinea ta din ultima perioadă nu este demnă de un mare campion. Susţinem uneori că cei din afara sistemului nu ne înţeleg, şi ajungem să ne dăm seama, din nou, că de fapt noi suntem cei care ne “faultăm”. Aş vrea să te asigur încă o dată, că atât eu cât şi echipa Federaţiei Române de Gimnastică, preţuim munca şi performanţa fiecărui sportiv, aşa cum este şi cazul tău. Nemulţumirea ta în urma reţinerii a jumătate din indemnizaţia de lot, pt fix zilele în care nu ai fost în sală, şi în ţară, este nejustificată. Nu are nimeni ceva împotriva participării tale la diferite show-uri tv, însă cred c-ar trebui să te decizi dacă-ţi doreşti să câştigi medalia de aur la JO sau notorietate la tv. Ţi s-a explicat că atât timp cât nu eşti în sala de antrenament, noi nu putem susţine că eşti în pregătire. Sunt bani publici pentru care nu-şi asumă nimeni răspunderea", îi răspunde Andreea Răducan, tot pe Facebook.

Aceasta îi atrage atenţia lui Drăgulescu şi asupra faptului că federaţia nu se poate transforma în agenţie de marketing pentru el.

"Sigur, am fi putut găsi un sponsor ca să-ţi plătim aceşti bani, dar tu consideri că aşa este normal?! Te consideri un model pentru sportivii de astăzi. Ce ar trebui sa faca FRG dacă fiecare sportiv ţi-ar urma exemplul şi ar proceda la fel? Sau ar alege sa se antreneze fiecare în altă ţară? Ne-ai spus să nu te comparăm cu ei. Datoria noastra însa, este să ne pese de toţi sportivii, nu doar de campioni. In plus, FRG nu se poate transforma în agentie de marketing şi comunicare pentru Marian Dragulescu Official. Aşa cum ţi-am mai spus, rezultatele câştigate în sport sunt importante, dar vei înţelege că va fi şi mai important ce vei face dupa încheierea activităţii sportive, iar genul acesta de acţiuni nu-ţi vor aduce niciun beneficiu. Rămânem alături de tine şi dacă vei considera importantă sustinerea noastră, just let us know.Succes!", mai spune Răducan.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
Încă o federație internațională ridică sancțiunile împotriva rușilor și belarușilor. Pot participa cu steagul și imnul țării

Urmând exemplul oferit de Federaţia Internaţională de Judo, Federaţia Internaţională de Nataţie a anunţat luni că a decis să ridice sancţiunile şi să-i readucă în competiţii pe sportivii ruşi şi belaruşi.

Adolescentul australian Gout Gout a devenit mai rapid decât legendarul Usain Bolt. Timpul incredibil scos la 200 de metri

Australianul Gout Gout (18 ani), marea speranţă a sprintului mondial, a fost cronometrat pe distanţa de 200 m în 19 sec 67/100, nou record mondial de juniori, dovedindu-se mai rapid decât Usain Bolt la aceeaşi vârstă, informează EFE.

Premieră în Bundesliga: Marie-Louise Eta, prima femeie antrenor al unei echipe masculine

Marie-Louise Eta a devenit prima femeie antrenor al unei echipe masculine într-una dintre cele cinci ligi de top din Europa, după ce a fost desemnată antrenor principal interimar al formaţiei Union Berlin din Bundesliga.

Recomandări
Războiul Strâmtorii Ormuz. SUA blochează porturile iraniene, Teheranul amenință întreaga regiune. UE se pregătește de criză

Blocada SUA asupra porturilor iraniene a început luni, la 17.00, ora României, iar Teheranul amenință cu represalii toate porturile din regiune. Petrolul a ”sărit” de 100 de dolari. UE estimează pierderi de 25 miliarde euro de la începutul războiului.

Peter Magyar, despre UE și NATO: ”1.000 de ani maghiarii s-au străduit să fie parte a Europei”. Mesaj către Rusia și China

Peter Magyar, câștigătorul alegerilor din Ungaria, s-a declarat mândru că țara sa este membră UE și NATO, în timp ce poporul maghiar s-a străduit 1.000 de ani să fie parte a Europei. El a mulțumit Rusiei și Chinei că au acceptat rezultatul alegerilor. 

Prețurile la carburanți se schimbă de la o zi la alta. Cu cât se vând motorina și benzina în București

După zilele de sărbătoare, revenim la rutină, care pentru mulți înseamnă și inevitabilele opriri la benzinărie.