Campionatul European de Handbal Feminin, România - Olanda, 24 - 29. Desfășurarea partidei

Cristina Neagu, handbal
AFP

România - Olanda. Naţionala României a fost învinsă fără drept de apel de Olanda, cu scorul de 29-24 (11-10), duminică seara, la Nancy, în primul său meci din Grupa principală II a Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2018 din Franţa.

Tricolorele au făcut cel mai slab joc al lor la competiţia din Hexagon şi au suferit prima înfrângere, după un debut de repriză secundă slab.

Prima repriză a fost echilibrată, după ce Olanda a început cu 3-0. România a condus o singură dată, cu 7-6 (min. 17), dar la pauză batavele au avut un gol în plus (11-10).

Olanda s-a desprins după pauză la 15-11 (36), iar apoi ecartul a crescut la opt goluri, 21-13 (44). Echipa antrenată de Helle Thomsen (ex-CSM Bucureşti) a blocat-o bine pe Cristina Neagu, iar româncele nu au mai găsit prea uşor drumul spre gol. România nu a reuşit să se apropie prea mult pe tabelă, pierzând la cinci goluri, cu 24-29.

Cea mai bună jucătoare a meciului a fost portarul olandez Tess Wester, cu 15 mingi parate (42%).

După ce cântăreața Anca Pop a plonjat în Dunăre cu mașina și a murit, șefii CNAIR au montat un parapet despre care inițial spuneau că „nu se justifică”

LIVE-TEXT, desfășurarea partidei:

FINAL DE MECI

România - Olanda, 24-29: Primim un nou 7 metri și Eliza Buceschi a marcat.

România - Olanda, 22-27: Gol după o recuperare şi aruncare cu poarta goală. Olanda a atacat mereu în superioritate.

România - Olanda, 19-25 Crina Pintea înscrie.

România - Olanda, 17-23: Eliza Buceschi înscrie de la 7 metri.

România - Olanda,15-21 Al doilea gol consecutiv al României.

România - Olanda,14-21: Buceschi înscrie de la 7 metri în minutul 45

România - Olanda, 13- 20: Olandezele măresc diferența în minutul 43.

România - Olanda, 13- 19: Încă un gol dat de Olanda şi Martin Ambros cere time-out. El le cere jucătoarelor să schimbe mai mult direcţia, încercând prea mult pe centru să spargă apărarea Olandei.

România - Olanda, 13-18: Primim gol de la 7 metri și este cea mai mare diferență de scor de până acum.

România - Olanda, 12- 15: România a marcat două goluri în primele minute din a doua repriză, însă olandezele par mai în formă și au marcat de două ori mai multe

PAUZA

România - Olanda, 10- 11: Olanda înscrie cu 30 de secunde inainte de finalul reprizei și merge în pauză cu avantaj.

România - Olanda, 9- 9: În minutul 27, scorul este 9 egal. Cele două echipe au marcat, alternativ, câte un gol. Cristina Neagu al treilea gol.

România - Olanda, 7- 7: Româncele pierd avantajul

România - Olanda, 7 - 6: Româncele marchează

România - Olanda, 6 - 6: Neagu egalează din nou.

România - Olanda, 5 - 6: Olandezele, din nou în avantaj.

România - Olanda, 5 - 5: Primul gol al Cristinei Neagu în minutul 15.

România - Olanda, 4 - 5: Gol primit de românce de minutul 14.

România - Olanda, 4 - 4 Chiper egalează.

România - Olanda 3 - 4: Olandezele sunt în avantaj.

România - Olanda, 3-3 Dragut inscrie de la 9 metri, în minutul 12.

România - Olanda, 2 - 3. Crina Pintea marchează după o pasă a Cristinei Neagu, în minutul 8.

România - Olanda, 1- 3: Româncele au reușit prin punct în minutul 6. Golul a venit după o piruetă superbă a lui Geiger pe lângă o adversară.

România - Olanda, 0 - 3: Olandezele au marcat trei puncte în primele 5 minute ale partidei.

România - Olanda, 0 - 0: Partida a început cu un atac al jucătoarelor din Olanda.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Cine s-ar fi așteptat? Pe ce loc este pusă naționala României de The Guardian înainte de EURO 2024

Comisia Europeană (CE) a anunţat, vineri, lista localităţilor câştigătoare ale primului apel de proiecte din programul WiFi4EU.

Criza de medici din România duce la situații dramatice. De pildă, secția de pediatrie de la Spitalul din Nehoiu va fi închisă în acest final, de an pentru că singurul specialist - și așa pensionar - a anunțat că pleacă definitiv.

Mii de străini veniți să facă Medicina în România pentru 5.000 de €/ an. Cât ar plăti în țările lor

Țara noastră rămâne o atracţie pentru studenţii străini. Potrivit datelor Eurostat, aproape 26.000 de tineri din alte ţări au venit să studieze la noi, în special la Medicină.

Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la
Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la "Mihail Kogălniceanu" și susține că NATO se pregătește pentru război

Activitățile NATO în Europa de Est și în regiunea Mării Negre au ca scop pregătirea unui posibil conflict cu Rusia, a anunțat, joi, Ministerul rus de Externe, informează RIA Novosti.

Mesaj ferm al lui Putin privind un atac asupra NATO. Cele cinci state menționate

Rusia nu are proiecte privind nicio ţară din NATO şi nu va ataca Polonia, statele baltice sau Republica Cehă, dar dacă Occidentul îi livrează Ucrainei avioane de luptă F-16, atunci acestea vor fi doborâte de forţele ruse, a afirmat Vladimir Putin.

Decizie finală privind închiderea magazinelor în weekend. Anunțul făcut de premierul Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, că din semnalele primite din rândul societăţii, rezultă clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend.