Presa internațională, după ce David Popovici a terminat pe locul 6 finala la 100 m liber: "Departe de standarde"

David Popovici
Imago

David Popovici, 18 ani, a încheiat pe locul 6 finala de 100 de metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de la Fukuoka, Japonia.

Sportivul român, care a înotat pe culoarul doi, a fost cronometrat cu timpul 47.83.

Cursa a fost câștigată de australianul Kyle Chalmers (47.15). Pe locul secund a fost americanul Jack Alexi (47.31), iar pe poziția a treia s-a clasat francezul Maxime Grousset (47.42).

La finalul acestei curse, presa internațională a făcut o radiografie a celor întâmplate în bazin.

"Deținătorul recordului mondial și campionul în exercițiu, românul David Popovici, a terminat doar pe locul 6 în 47.83s, departe de standardele sale", au scris cei de la L'Equipe.

La rândul lor, jurnaliștii de la La Gazzetta dello Sport au reacționat după cursa de la 100 de metri liber: "Cu timpul de 47.83s, David Popovici a fost doar al șaselea. Două dezamăgiri la Campionatele Mondiale de la Fukuoka pentru fenomenul României".

"Chalmers a câştigat proba de 100 liber la Campionatele Mondiale, iar Popovici a rămas fără medalie. Românul, al şaselea şi fără opţiuni de a lupta pentru victorie într-o probă câştigată de australian. După ce a suferit pe ultima lungime în finala de la 200 liber şi a văzut cum podiumul îi scapă, David Popovici nu a putut lupta pentru medalie în această joi, în proba de 100 liber de la Campionatul Mondial de la Fukuoka. El a terminat al şaselea într-o finală în care a fost încoronat Kyle Chalmers", a scis Mundo Deportivo.

VIDEO Presa din Ungaria a reacționat după ce FCSB a câștigat titlul de campioană: "Nimeni nu a reușit asta"
David Popovici, după ce a terminat pe locul 6 finala la 100 m liber: "Tot ce nu a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat"

Federația Română de Nataţie şi Pentatlon Modern l-a încurajat pe David Popovici după ce înotătorul s-a clasat pe locul şase la 100 m liber la Campionatul Mondial, probă pe care o dominase la ediţia trecută.

David Popovici a pierdut titlul mondial la 100 metri liber. Sportivul român a ieșit pe locul 6

David Popovici a pierdut, joi, titlul mondial în finala probei de 100 m liber, la Campionatul  de nataţie de la Fukuoka, Japonia. Astfel, el a obținut locul 6.

David Popovici s-a calificat în finala Campionatului Mondial de nataţie de la Fukuoka la 100 m liber

Înotătorul David Popovici s-a calificat, miercuri, în finala probei de 100 m liber, la Campionatul Mondial de nataţie de la Fukuoka.

„Ce dezamăgire? Voi sunteți nebuni?” Reacția lui Cabral după ce David Popovici a terminat pe 4 la mondiale

Cabral a reacționat după ce David Popovici a terminat pe locul patru în finala probei de 200 metri liber de la Campionatul Mondial de Nataţie de la Fukuoka, rezultat catalogat de unii drept „dezamăgitor”.

Sondaj la comanda PSD: Bucureștenii îl vor tot pe Nicușor Dan în fruntea PMB. Firea l-a întrecut pe Piedone

Actualul primar al Capitalei Nicuşor Dan se află pe primul loc în intenţiile de vot ale bucureştenilor pentru postul de primar general, urmat de Gabriela Firea şi de Cristian Popescu Piedone, conform unui sondaj Avangarde.

Gabriel Liiceanu: Rușii trăiesc de opt secole cu supunerea și instinctul de invadare în gene. „Nu se vor opri”

După opt secole de totalitarism, poporul rus “are supunerea interiorizată în genele sale istorice”, și e gata să își activeze oricând “instinctul de invadare”, pentru că “este învățat să cucerească lumea”.

O gafă colosală a trupelor Kievului le-a permis rușilor să avanseze pe front. Soldații Moscovei au profitat imediat

Armata ucraineană a făcut o greșeală gravă pe front, în urma căreia soldații ruși au reușit să înainteze și să își treacă în palmares noi cuceriri.