David Popovici, după ce a terminat pe locul 6 finala la 100 m liber: "Tot ce nu a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat"

David Popovici
Imago

David Popovici, 18 ani, a încheiat pe locul 6 finala de 100 de metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de la Fukuoka, Japonia.

Sportivul român, care a înotat pe culoarul doi, a fost cronometrat cu timpul 47.83.

"Din fericire, tot ce nu mi-a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat. Dacă ar fi după mine, m-aș întoarce mâine în bazin, dar din păcate sau din fericire, de fapt, trebuie să-mi iau și niște timp liber pentru mine.

Trebuie să reflectez asupra a tot ce s-a întâmplat, asupra anului care a fost cu suișuri și coborâșuri. Un an complicat, ciudat, atipic pentru mine și nu e deloc sfârșitul lumii.

De abia aștept să merg la următorul concurs și să le demonstrez adversarilor mei că s-au bucurat prematur, poate, de locurile mele mai îndepărtate de cea mai înaltă treaptă a podiumului. Și da, sunt și un pic bucuros că s-a terminat, pentru că, fie că vreau sau nu să recunosc, a fost un stres", a declarat David Popovici după finală, potrivit Sport.ro.

Federația Română de Nataţie şi Pentatlon Modern l-a încurajat pe David Popovici după ce înotătorul s-a clasat pe locul şase la 100 m liber la Campionatul Mondial, probă pe care o dominase la ediţia trecută.

David Popovici a pierdut, joi, titlul mondial în finala probei de 100 m liber, la Campionatul  de nataţie de la Fukuoka, Japonia. Astfel, el a obținut locul 6.

David Popovici s-a calificat în finala Campionatului Mondial de nataţie de la Fukuoka la 100 m liber

Înotătorul David Popovici s-a calificat, miercuri, în finala probei de 100 m liber, la Campionatul Mondial de nataţie de la Fukuoka.

„Ce dezamăgire? Voi sunteți nebuni?” Reacția lui Cabral după ce David Popovici a terminat pe 4 la mondiale

Cabral a reacționat după ce David Popovici a terminat pe locul patru în finala probei de 200 metri liber de la Campionatul Mondial de Nataţie de la Fukuoka, rezultat catalogat de unii drept „dezamăgitor”.

"Pentru prima dată a părut muritor!". Ce spun experții după ce Popovici a terminat pe 4 finala mondială de la 200 m liber

David Popovici, 18 ani, s-a clasat al patrulea în finala probei de 200 de metri liber a Campionatelor Mondiale de nataţie de la Fukuoka, Japonia.

Demonstrație de forță a trupelor NATO, cu ”dedicație” pentru Rusia: Această zonă rămâne sub protecţia Alianţei!

Alianța NATO a încheiat un exerciţiu militar, "Brave Griffin", la frontiera dintre Polonia şi Lituania privind securizarea faimosului Coridor Suwalki.

Pacienții români, trimiși de la spitalele de stat la cele private. Cum se întâmplă, de fapt, în alte țări din UE

În multe state, medicii lucrează și la stat și la privat, iar interzicerea acestei practici ar goli spitalele publice. Doar că în alte țări, situația este bine reglementată și pacienții nu sunt forțați să meargă la privat.

Ca să prindă viteză în cursa pentru Primăria Capitalei, liberalul Sebastian Burduja a venit cu motocicleta să se înscrie

Ca să prindă viteză în cursa pentru primăria Capitalei, liberalul Sebastian Burduja a venit cu motocicleta să își depună candidatura.