Patricia Ţig a câştigat primul său titlu WTA din carieră, la Istanbul

patricia tig

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig a câştigat primul său titlu WTA din carieră, duminică, la Istanbul, competiţie dotată cu premii totale de 225.500 de dolari, după ce a învins-o în finală pe canadianca Eugenie Bouchard, cu 2-6, 6-1, 7-6 (7-4).

Ţig a încheiat victorioasă într-un final dramatic, în care a reuşit să transforme abia a opta sa minge de meci.

Pentru Ţig (26 ani, 88 WTA), care nu pierduse niciun set până în ultimul act, a fost a treia finală WTA, după cele de la Baku (2015) şi Bucureşti (2019). Românca are în palmares şi un titlu WTA 125K, în 2019, la Karlsruhe.

Debutul de meci a fost unul foarte slab pentru româncă, Ţig fiind condusă cu 3-0. Patricia a intrat în joc la acest scor, dar nu a putut împiedica deznodământul primului set, câştigat cu 6-2 de jucătoarea canadiană (26 ani, 272 WTA), venită din calificări.

Ţig a început foarte bine actul secund, cu break, a făcut 2-0, Bouchard a luat un ghem, dar românca a continuat cu o serie de patru jocuri la rând, câştigând primul set cu 6-1.

„Păpușa de fier a lui Putin” explică propaganda Kremlinului: „Nu contează ce se întâmplă cu adevărat”

În decisiv, Patricia Ţig a condus cu 3-0 şi a ratat două mingi de 5-1, iar în cele din urmă, după ce a ratat trei mingi de meci la 5-4, a fost egalată, 5-5. La 6-5, Ţig a mai irosit trei mingi de meci, pe serviciul adversarei, de data aceasta, iar setul a ajuns în tiebreak. Ţig a greşit mai puţin şi a reuşit să se impună cu 7-4.

Ţig a primit un cec de 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA, în timp ce Bouchard s-a ales cu 14.000 de dolari şi 198 de puncte WTA.

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO

Ion Țiriac intervine în scandalul momentului din tenis și spune că Novak Djokovic nu trebuia eliminat de la US Open, mai ales în condițiile în care turneul din acest an nu are niciun „superstar” în afară de Serena Williams.

Federaţia americană de tenis, alţi jucători din circuit şi foşti mari campioni au reacţionat în urma descalificării liderului mondial Novak Djokovic de la turneul US Open, scrie Reuters, citat de Agerpres.

Sportivul român care îl fascinează pe Donald Trump. „Ne-am împrietenit rapid”

Ilie Năstase, câștigător al turneului de la US Open în 1972, a povestit cum l-a cunoscut pe președintele american Donald Trump, care este un mare fan al tenisului.

În plin an electoral, oficialii PSD-PNL au în plan o nouă majorare a salariilor. Cu cât ar crește, din iulie, salariul minim

Deși presați de cheltuieli prea mari la buget, oficialii au în plan o nouă majorare a salariilor, în an electoral.

Europenii vor să-și întărească armatele, în timp ce Ucraina primește un nou pachet de ajutor

Noul pachet de ajutor american pentru Ucraina va include și rachete ghidate cu o rază de acțiune de 300 de km.

România are cea mai mică rată de imunizare împotriva HPV din UE, deși vaccinul e gratuit pentru fete și băieți

Dacă păstram ritmul actual vom avea nevoie de cel puțin 50 de ani de acum înainte pentru ca România să atingă rata de imunizare împotriva infecției cu HPV, recomandată de Organizația Mondială a Sănătății.