Noua minune din tenis, Cori Gauff, adversara Simonei Halep în optimi la Wimbledon

Simona Halep - Cori Gauff
Pro TV

Simona Halep o va avea ca adversară în optimile de finală ale turneului de tenis de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, pe tânăra jucătoare americană Cori Gauff (15 ani).

Simona Halep - Cori Gauff se va juca luni, în optimi la Wimbledon

Cori Gauff este revelaţia actualei ediţii a competiţiei londoneze, care a învins-o cu 3-6, 7-6 (9/7), 7-5 pe slovena Polona Hercog, într-o partidă disputată vineri.

Gauff, venită din calificări, a salvat două mingi de meci setul al doilea, în care a revenit de la 2-5 la ghemuri, impunându-se în final în trei seturi, după 2 ore şi 44 minute de joc.

Simona Halep, favorita numărul 7, a acces la rândul ei în optimi după o victorie facilă în două seturi, 6-3, 6-1, în faţa belarusei Victoria Azarenka, în numai 66 minute de joc.

"Sunt foarte mulţumită. Cred că este cel mai bun meci al meu din acest an. Am jucat cu adevărat bine, iar acum mă simt foarte încrezătoare. Am fost agresivă pe tot parcursul meciului, chiar şi când am fost condusă cu 3-1 în primul set", a declarat Halep după meciul cu Azarenka.

"Nu am jucat niciodată în faţa acestei sportive. Nici nu am văzut-o jucând, dar ştiu că a bătut-o pe Venus, ceea ce reprezintă un rezultat mare. Să ajungi în optimi la Wimbledon la 15 ani e un rezultat incredibil. Cred că o să joace bine în viitor, dar eu trebuie să mă concentrez pe mine" a comentat Halep despre meciul cu Cori Gauff

Daiana Iastremska (Ucraina) - Viktorija Golubic (Elveţia) 7-5, 6-3

VIDEO 'Cea mai sexy femeie din lume' s-a dezbrăcat în fața camerei și a postat clipul pe internet: "Aș putea să mă uit în continuu"

Simona Halep s-a calificat vineri în optimile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o cu 6-3, 6-1 pe belarusa Victoria Azarenka într-un duel dintre doi foşti lideri mondiali ai tenisului feminin.

Mișcare strategică făcută de Putin în Marea Neagră. Unde și-au mutat rușii navele și submarinele. Imagini din satelit

Rusia și-a întărit apărarea bazei navale a Flotei Mării Negre și "și-a retras în mare parte navele și submarinele din Sevastopol, spre est, la Novorossiysk", a anunțat Ministerul britanic al Apărării.

Ciolacu pretinde că inflația scade lunar în România, dar uită să spună că e la cel mai înalt nivel din UE

Marcel Ciolacu pretinde că inflația este pe un trend descendent în România, cu scăderi lunare. Totuși, țara noastră a rămas cu cea mai mare inflație din Europa, arată statisticile oficiale.

Război total pentru Primăria Capitalei. Răspuns ironic al Nicușor Dan după ce Piedone a afișat mesajul „Și eu sunt interlop”

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a postat, sâmbătă, pe Facebook, o fotografie în care apare în tribune, la un meci, afişând un tricou cu mesajul: „#Ştim Toţi!”, ca răspuns la mesajul de pe tricoul lui Cristian Popescu Piedone.