Horia Tecău a câștigat turneul de dublu de la US Open. Prima reacție după victorie

61908499
Getty

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au câștigat turneul de dublu de la US Open, după ce s-au impus în finala în fața cuplului Feliciano Lopez - Marc Lopez.

În primul set, adjudecat de Tecău şi Rojer în 40 de minute, românul şi colegul său au făcut break de două ori, iar adversarii lor o dată. Horia Tecău au câştigat meciul după un al doilea set de 45 de minute, în care au reuşit un break.

Cei doi învingători au obţinut câte 2000 de puncte, iar finaliştii câte 1200 de puncte. Echipa câştigătoare va primi 675.000 de dolari, iar cea învinsă 340.000 de dolari.

Din 2014 până în prezent, Tecău şi Rojer au câştigat 16 trofee, între care şi turneul de la Wimbledon în 2015.

Horia Tecău a mai jucat trei finale de dublu, la Wimbledon, în 2010, 2011 şi 2012, când făcea pereche cu suedezul Robert Lindstedt. Cei doi au pierdut finalele respective.

În 2017, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au impus şi la Dubai, Geneva şi Winston-Salem.

Tecău este al doilea român care obţine trofeul la dublu la US Open, după Ilie Năstase, care s-a impus în proba de dublu în 1975, alături de Jimmy Connors. Năstase a câştigat turneul şi la simplu, în 1972.

Tecău joacă vineri şi în semifinale la dublu mixt, alături de CoCo Vandeweghe, contra principaliilor favoriţi, elveţianca Martina Hingis şi britanicul Jamie Murray.

Reacțiile câștigătorilor

Jucătorii de tenis Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au declarat, vineri, după câştigarea titlului la US Open la dublu masculin, că finala cu spaniolii Feliciano Lopez şi Marc Lopez a fost echilibrată.

Tecău a afirmat că pentru el setul al doilea a fost unul dificil la serviciu. "Adversarii noştri au avut multe şanse şi m-am luptat din greu pentru a lua serviciul. Ne concentram doar pentru încă un punct, nu pe câştigarea trofeului", a spus sportivul român la ceremonia de decernare a trofeului.

"Cheia este comunicarea şi să luptăm împreună. Am avut două săptămâni minunate. Am jucat bine în toate meciurile, la fel şi astăzi. Felicitări lui Marc şi Feliciano, sunt prietenii noştri. Au avut o săptămână foarte bună şi au meritat să ajungă până aici. A fost un meci foarte echilibrat", a afirmat şi Rojer.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Cea mai înaltă statuie a lui Lionel Messi din lume stârnește controverse. Fanii au ironizat monumentul de 26 de metri

Oraşul argentinian Cutral Co a dezvelit cea mai înaltă statuie din lume a lui Lionel Messi. Iar opera de artă nu a fost tocmai întâmpinată cu aprecierea generală, fiind considerabil ridiculizată pe reţelele de socializare.

Ronaldinho revine pe teren la 46 de ani. Legenda Braziliei va juca într-un meci demonstrativ pentru Ravenna

Legendarul fotbalist brazilian Ronaldinho Gaucho va reveni pe teren, la 46 vârsta de ani, cu ocazia unui meci demonstrativ cu Ravenna, club italian din Serie C, în cadrul unui acord promoţional care va fi dezvăluit oficial săptămâna viitoare.

Ronaldinho revine pe teren, la 46 de ani. Unde va juca legendarul fotbalist: ”Culori noi, acelaşi zâmbet”

La unsprezece ani după ce s-a retras din fotbalul profesionist, marele fotbalist brazilian Ronaldinho ar fi pe cale să revină în fotbal, la 46 de ani.

Recomandări
Soluția găsită de Nicușor Dan după consultări: „Varianta care pare să se contureze, un guvern politic minoritar”

Nicușor Dan a transmis după consultările de la Cotroceni că se conturează varianta unui guvern politic minoritar. Președintele le cere partidelor parlamentare să negocieze rapid un acord de susținere pentru viitorul Executiv.

Surse: Cine ar fi favorit pentru funcția de premier după respingerea Guvernului Veștea. Scenariul discutat la Cotroceni

Din declarațiile liderilor politici, cele mai mari șanse pare să le aibă un guvern minoritar. Ori unul format doar din PSD, ori din PNL-USR-UDMR.

Au început excluderile din PNL. Mandatele de conducere pentru 12 filiale, retrase: „Au încălcat regulile”

Procedurile privind excluderea celor care au susţinut guvernul propus de Adrian Veştea au început în PNL şi vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul Bucureşti, a anunţat, marţi, deputatul Ionel Bogdan.