Cu cine va juca Simona Halep în optimile de la Roland Garros

62044531
AFP

Simona Halep, numărul 3 mondial, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros.

Halep (27 ani), deţinătoarea trofeului la competiţia pariziană, şi-a asigurat un cec în valoare de 243.000 de euro şi 240 de puncte WTA în urma acestui succes.

Românca a dominat cu autoritate întâlnirea şi s-a impus după o oră şi şase minute de joc, obţinând a opta sa victorie în tot atâtea meciuri cu Ţurenko (trei dintre ele în acest sezon).

Ucraineanca a acuzat unele probleme medicale în cursul setului al doilea, solicitând intervenţia unui fizioterapeut înainte de a putea relua jocul.

Reprezentanta ţării noastre, car a cucerit anul trecut primul său titlu de Grand Slam pe zgura de la Roland Garros, o va înfrunta în turul următor pe câştigătoarea meciului dintre portoricana Monica Puig, campioana olimpică en titre, şi poloneza Iga Swiatek.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
Cel mai scump transfer din istoria Premier League. Manchester City plătește o sumă colosală pentru jucătorul unei rivale

Manchester City l-a cumpărat pe mijlocașul englez Elliot Anderson de la rivala sa Nottingham Forest cu 116 milioane de lire sterline, echivalentul a 135 de milioane de euro, scrie presa britanică. Este cel mai scump transfer din istoria Premier League. 

Rusia s-a retras de la o cupă mondială de gimnastică de la Cluj. Primar: ”Imnul nu va fi intonat, drapelul nu va fi ridicat”

Echipa rusă de gimnastică ritmică a anunţat vineri decizia de a se retrage din competiţiile internaţionale programată în acest weekend în Romania, afirmând că a fost ameninţată de autorităţile locale că nu-şi va putea folosi imnul şi drapelul.

David Popovici, în audiență la Vatican. Mesajul transmis de Papa Leon al XIV-lea sportivilor prezenți în sală

Papa Leon al XIV-lea i-a primit în audienţă, joi, în Sala Clementină din Palatul Apostolic, pe membrii Federaţiei Italiene de Nataţie şi pe participanţii internaţionali la cea de-a 62-a ediţie a Trofeului ”Sette Colli”.

Recomandări
De aproape două luni, România este condusă de un Guvern demis în Parlament. De ce nu expiră interimatul miniștrilor

La aproape două luni de la declanșarea crizei politice, România continuă să fie administrată de un Guvern interimar, în timp ce mai multe ministere sunt conduse de miniștri care au preluat și alte portofolii după demisia reprezentanților PSD. 

PSD are deja programul de guvernare pentru Sorin Grindeanu, dar încă nu și-a asigurat o majoritate în Parlament

PSD a terminat de scris programul de guvernare, asta înainte ca Sorin Grindeanu să aibă o majoritate care să-i asigure învestirea în Parlament.

„Prietenii lui Putin”, informați de Ucraina cu privire la o posibilă întâlnire privind încetarea războiului. Cine a răspuns

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina a transmis propuneri „prietenilor lui Putin” cu privire la o posibilă întâlnire privind încetarea războiului.