Cristiano Ronaldo va părăsi Manchester United ”cu efect imediat”

62282554

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo urmează să părăsească Manchester United cu efect imediat, a anunțat clubul, conform BBC.

Decizia vine în urma unui interviu controversat în care jucătorul de 37 de ani a criticat clubul și a spus că „nu are niciun respect” pentru managerul Erik ten Hag.

Clubul a anunțat: „Cristiano Ronaldo urmează să părăsească Manchester United de comun acord, cu efect imediat. Clubul îi mulțumește pentru contribuția sa imensă în două perioade la Old Trafford, marcând 145 de goluri în 346 de apariții și îi urează succes lui și familiei sale pentru viitor”.

Reacția lui Cristiano Ronaldo

 

Ca răspuns, Ronaldo a spus: „În urma conversațiilor cu Manchester United, am convenit de comun acord să ne încheiem contractul mai devreme. Îmi place Manchester United și iubesc fanii, asta nu se va schimba niciodată. Cu toate acestea, mi se pare momentul potrivit să caut o nouă provocare. Îi doresc mult succes echipei pentru restul sezonului și pentru viitor.”

Relația lui Ronaldo cu United a fost tensionată tot sezonul, de când a încercat să forțeze un transfer de la club în vară.

 

Articol recomandat de sport.ro
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Citește și...
Jurgen Klopp este noul selecționer al Germaniei. Va încasa aproximativ 7 milioane de euro pe an

Jurgen Klopp a devenit noul antrenor al Germaniei, cu un contract până în 2030, și a declarat că este „o zi specială”, la conferința de presă, scrie DPA.

„Nu mă simt capabil”. Pep Guardiola a refuzat postul de selecţioner al Italiei. Cine ar putea prelua banca tehnică

Spaniolul Pep Guardiola a respins oferta de a deveni selecționerul echipei naționale a Italiei, o ofertă inițiată de noul director sportiv al Federației Italiene de Fotbal (FIGC), Paolo Maldini, a anunțat vineri Gazzetta dello Sport, informează EFE.

Unde joacă noii campioni mondiali ai Spaniei. Cluburile care au dat cei mai mulți jucători câștigătoarei

Campioana europeană Spania a reușit o dublă internațională, câștigând și Cupa Mondială FIFA 2026.

Recomandări
O dronă a fost doborâtă de un pilot de F-16 în județul Buzău. Precizările MApN: „Nu putem spune că aparține unui stat”

România a doborât pentru prima dată o dronă care a intrat pe teritoriul național. Un pilot român, de pe o aeronavă de luptă F16, a tras asupra aparatului de zbor, deasupra județului Buzău. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan. 

Ce tip de dronă ar fi fost doborâtă în Buzău de un F-16 românesc. Detaliul raportat de piloți după ce au deschis focul

O dronă militară a fost doborâtă, joi, în sudul județului Buzău, de către un F-16 al Forțelor Aeriene Române. MApN a precizat ce au raportat piloții în privința țintei.

Secretarul general al ONU: Situaţia în Orientul Mijlociu a scăpat de sub control şi se află la marginea inimaginabilului

Conflictul din Orientul Mijlociu a ajuns într-un punct critic, iar regiunea se află „la marginea inimaginabilului”, a avertizat secretarul general al ONU, Antonio Guterres, în cadrul unei dezbateri desfășurate în Consiliul de Securitate al ONU.