Cosmin Olăroiu a devenit, oficial, selecționer. Echipa națională pe care o va conduce pentru următorii doi ani

62536665

Tehnicianul Cosmin Olăroiu este noul selecţioner al naţionalei Emiratelor Arabe Unite, a anunţat, sâmbătă, pe X, forul din Dubai.

În vârstă de 55 de ani, Olăroiu a semnat un contract pe doi ani şi îl înlocuieşte în funcţie pe portughezul Paulo Bento.

Olaroiu a petrecut ultimele trei sezoane şi jumătate cu clubul Sharjah din Emiratele Arabe Unite, iar săptămâna trecută a condus echipa în finala AFC Champions League Two.

El şi-a petrecut ultimii ani în regiunea Golfului, antrenând Al Hilal în Arabia Saudită, Al-Sadd din Qatar şi Al Ain din Emiratele Arabe Unite, înainte de a se muta în China, unde a câştigat titlul Super League Chineză cu Jiangsu Suning în 2020.

Primul meci al lui Olaroiu la conducerea Emiratelor Arabe Unite va fi în preliminariile pentru Cupa Mondială, acasă cu Uzbekistan, pe 5 iunie, potrivit News.ro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Un fotbalist celebru a murit într-un accident de mașină. Avea 39 de ani

Jucătorul de fotbal Nikola Pokrivac, fostul internaţional al Croaţiei, a murit vineri într-un accident de maşină la vârsta de 39 de ani. Potrivit presei croate, Pokrivac se întorcea de la un antrenament alături de câţiva coechipieri.

Haos la Bilbao după meciul Athletic - Rangers. Mai mulți polițiști au fost răniţi, iar şase persoane au fost reţinute

Meciul de joi seară dintre Athletic Bilbao şi Glasgow Rangers, din manşa a doua a sferturilor de finală ale Ligii Europa, a fost urmat de ciocniri între poliţie şi suporterii celor două echipe.

Transferurile au salvat Superliga: Pierderi în scădere și venituri de peste 100 milioane de lei în 2024

Anul 2024 a adus o îmbunătăţire semnificativă în plan financiar pentru cluburile din Superliga, acestea raportând cel mai bun rezultat net cumulat de la începutul pandemiei, informează FRF.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.