A patra medalie de aur pentru România la Campionatul European de canotaj din Slovenia

Ancuţa Bodnar, Simona Radiş
Agerpres

Româncele Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, campioanele olimpice en titre, au câştigat medaliile de aur în proba de dublu vâsle feminin, duminică, la Campionatele Europene de la Bled (Slovenia).

Bodnar şi Radiş au început mai greu şi după 500 de metri se aflau pe locul al treilea, iar după 1.500 erau pe locul secund, dar la aproape două secunde de echipajul lituanian.

Româncele s-au impus cu timpul de 06 min 40 sec 83/100, urmate de Lituania (Donata Karaliene, Dovile Rimkute), 06 min 41 sec 18/100, şi de Olanda (Roos De Jong, Laila Youssifou), 06 min 45 sec 98/100.

La dublu rame masculin, Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan s-au clasat pe locul 5 în Finala A, cu timpul de 06 min 28 sec 64/100.

La dublu rame feminin, România a obţinut al 17-a titlu european consecutiv, câştigând aurul fiecare la fiecare ediţie din 2007.

Bilanţul României la Europenele de la Bled este acum de patru medalii de aur şi una de argint.

Sâmbătă, echipajul feminin de patru rame, compus din Mădălina Bereş, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, a câştigat aurul, iar argintul a fost obţinut în proba masculină de 8+1 (Mihăiţă Ţigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Vasile Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu).

Duminică, Ionela Cozmiuc a câştigat aurul în proba de schif simplu categorie uşoară, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au devenit campioane europene la dublu rame feminin, iar Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au adus o nouă medalie de aur, la dublu vâsle feminin, potrivit Agerpres.

România, care a aliniat 11 echipaje la Europenele din Slovenia, va mai evolua în finala feminină de la 8+1.

România a încheiat Europenele din 2022 de la Munchen cu cinci medalii de aur şi trei de bronz, cel mai bun rezultat din istoria canotajului românesc la întrecerea continentală.

Lovitură de teatru: Dan Șucu, contract pe 5 ani pentru Mircea Lucescu la Rapid: "Avem garanția că plecăm pe un drum bun"
David Popovici a câștigat o nouă medalie de aur la Campionatul Național de Înot. „Vreau să fiu un înotător cât mai complet”

David Popovici a câştigat, duminică, a şasea medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 100 m fluture.

David Popovici a câştigat, sâmbătă, a cincea medalie de aur la Campionatul Naţional de Înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 100 m liber şi, totodată, reuşind baremul pentru Jocurile Olimpice din 2024.

David Popovici își dorește
David Popovici își dorește "cel puțin o medalie" la Jocurile Olimpice de la Paris. Ce obiective are în acest an

David Popovici, 18 ani, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că îşi doreşte "cel puţin o medalie" la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, după ce la precedenta ediţie şi-a îndeplinit visul de a participa.

Cătălina Ponor este însărcinată:
Cătălina Ponor este însărcinată: "Va fi cea mai strălucitoare medalie, a mea.... A noastră!"

Fosta mare gimnastă Cătălina Ponor este însărcinată cu primul copil.

Alerta serviciilor de informații: Rusia plănuieşte acte violente de sabotaj în toată Europa

Agenţiile europene de informaţii şi-au avertizat guvernele că Rusia plănuieşte acte violente de sabotaj pe întreg continentul, informează Financial Times.

Medici, ingineri și arhitecţi şi-au găsit rostul şi liniştea în corul Anastasios, la Mănăstirea Mihai Vodă

„Oamenii sunt lumină”, partea I. Ne bucurăm atunci când descoperim semeni care dau de la ei, dăruiesc din timpul lor şi îi ajută pe alţii, înţeleg sensul cuvintelor empatie şi împreună.

Românii plecați în Grecia de Paște au trăit cu emoție noaptea Învierii. După slujbă, au dus Lumina Sfântă... la restaurant

Noaptea Învierii a fost trăită cu emoție și de românii plecați în Grecia de Paște. Doar în Thassos, sunt peste 10.000. Lumina Sfântă a ajuns și acolo, dar cu întârziere.