300 de sportivi, la un stagiu de perfecționare de taekwondo, la Baia Mare

×
Publicitate

Aproape trei sute de sportivi și-au dat întâlnire la Baia Mare și se întrec în mișcări de taekwondo.

De la puști de-o șchioapă, până la maeștri cu experienţa, toți iau parte la un stagiu național de perfecționare pentru a demonstra că sunt cei mai buni la arte marțiale.

Unul dintre cei mai mici sportivi adunaţi la Baia Mare în acest sfârşit de săptămâna are doar şase ani. Dar se lauda deja cu experienţa când vine vorba despre taekwondo.

"Eu fac taekwondo de 2 ani. Mă ajută să mă apăr de alţii", spune Raul.

Tot la patru ani a descoperit artele marţiale şi Victor. Acum, la 17 ani, este printre campionii Clubului Sportiv ”Dragonul” Baia Mare şi are sute de medalii.

Pe podium vor să ajungă şi fetele, extrem de pasionate.

"Învăţăm multe: să ne apărăm şi să luptăm. Îmi doresc să fiu campioană mondială şi europeană", spune Adriana.

Puştii sunt susţinuţi de părinţi, mulţumiţi de rezultate.

"La Baia Mare se desfăşoară stagiul naţional pentru sportivi, un stagiu important, unde sunt prezenţi 270 de sportivi de la 14 cluburi din ţară. Copiii trebuie să practice sport, nu contează ce sport, toate sunt importante, să facă copiii mişcare", spune antrenorul.

Tot la Baia Mare, în luna aprilie va avea loc şi pregătirea lotului naţional de taekwondo pentru participarea la campionatul mondial din Germania.
 

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Citește și...
Scandal uriaș la Cupa Mondială: Trump a ordonat, șeful FIFA a executat. Cazul Balogun a aprins scânteia în lumea fotbalului

Este scandal la Cupa Mondială, unde Donald Trump a devenit președinte-jucător. Trump a confirmat că a cerut FIFA să facă nevăzut cartonașul roșu primit de cel mai bun marcator al Statelor Unite. 

Radu Drăgușin revine în Seria A, anunță presa italiană. Va deveni cel mai scump fundaș din istoria clubului

Internaţionalul român Radu Drăguşin, fundaşul echipei engleze de fotbal Tottenham Hotspur, se pregăteşte să revină în Serie A, la formaţia Fiorentina, anunţă presa italiană.

Răzvan Lucescu a semnat cu Al Sadd FC. Tehnicianul român va pregăti campioana Qatarului în următoarele două sezoane

Tehnicianul român Răzvan Lucescu a semnat duminică un contract pe două sezoane cu formaţia qatareză Al Sadd FC.

Recomandări
Unde au ajuns cele peste 400 de persoane din azilele ilegale din Bihor. Un bărbat a murit în timpul relocării

Ministerul Muncii transmite că 409 persoane aflate din azilele ilegale au fost identificate în urma perchezițiilor desfășurate în județul Bihor de procurorii DIICOT și polițiști. 

Concluzia unui economist după cele mai recente date publicate de INS: „Nu văd cum scăpăm anul acesta fără recesiune”

Cu prețuri din ce în ce mai mari, românii cumpără tot mai puțin, astfel încât, consumul la nivel național a scăzut pentru a zecea lună la rând.

„Jokerul” Donald Trump, în centrul celui mai important summit NATO din ultimele decenii. Ce decizii sunt așteptate

Summitul NATO de la Ankara din următoarele zile are o miză uriașă, fiind considerat unul dintre cele mai importante din istoria de 77 de ani a Alianței.