Zeci de scoli din Arad, inchise din toamna, 322 de posturi desfiintate

60194617

Conducerea Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ) Arad a anuntat, joi, intr-o conferinta de presa ca 60 de structuri vor fi inchise, respectiv 56 de scoli primare, doua scoli generale si doua gradinite, majoritatea fiind din mediul rural.

Elevii si prescolarii din structurile desfiintate nu vor face naveta mai mult de zece kilometri, iar in 80% din cazuri transportul este deja asigurat, pentru 20% fiind inaintate solicitari Consiliului Judetean pentru achizitionarea de microbuze si autobuze scolare.

Totodata, restructurarile aplicate vor conduce la unificarea mai multor scoli din judet. Astfel, zece gradinite din mediul rural au fost transformate in structuri ale unor scoli, iar 15 scoli generale rurale s-au unificat cu alte unitati educative. Alte cinci scoli generale de la orase au fost unificate cu licee.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Trăim ”pe datorie” până la sfârșitul anului. România a consumat de o lună toate resursele pe care i le-a alocat Pământul

De astăzi, omenirea trăiește „pe datorie” față de natură. Am consumat deja toate resursele pe care Pământul le poate regenera într-un an, iar până la finalul lui 2026 vom folosi din „economiile” planetei. 

O postare a Poliției Române a generat o dezbatere națională: „Semnalizăm sau nu la intrarea în sensul giratoriu?"

O postare a Poliției Române a generat o dezbatere în viteză printre șoferi: semnalizăm sau nu atunci când intrăm în sensul giratoriu? 

Situație critică pentru energia nucleară și în Ungaria. Românii sunt rugați să-și reducă voluntar consumul de electricitate

Ungaria urmează să-și oprească, pentru prima dată în istorie, centrala nucleară din Paks, care asigură jumătate din necesarul de energie al țării, din cauza nivelului apei. În România, oamenii sunt rugați să consume mai puțină electricitate. 

Recomandări
Situație critică în Ceuta. Spania estimează că 49.000 de migranți au intrat în exclavă în ultimele 24 de ore | GALERIE FOTO

Ministerul de Interne al Spaniei a declarat vineri că, potrivit estimărilor sale, aproximativ 49.000 de migranți au intrat în exclava Ceuta din Africa de Nord în ultimele 24 de ore, venind în valuri pe mare și pe uscat din Maroc, transmite Reuters.

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sanitas: „Am reușit! Am fost auziți!”

Greva generală din spitale a fost „suspendată” după trei zile. Sindicaliștii precizează că această suspendare nu înseamnă o încetare a acțiunii de protest și că își doresc un alt proiect al legii salarizării.

Căldură extremă în România. ANM a emis Cod portocaliu de caniculă. Unde vor fi cele mai mari temperaturi

Valul de căldură care a lovit România a început să se intensifice. Mai multe regiuni sunt sub avertizare de caniculă, iar în patru județe ANM a emis Cod portocaliu.