Transportatorii se plang ca le-a ajuns cutitul la os si ameninta cu proteste in Bucuresti

61314335

Protest zgomotos in Alba, unde transportatorii din mai multe judete au iesit in strada, nemultumiti de ultimele modificari legislative din domeniu.

Oamenii au scandat impotriva deciziei autoritatilor de a introduce licente de transport pentru autovehicule cu masa sub 3,5 tone. Ei spun ca au ajuns in pragul falimentului din cauza taxelor si amenzilor tot mai mari si ameninta ca vor organiza astfel de proteste si in Capitala.

Peste 150 de de TIR-uri, autoutilitare si masini de la 30 de societati comericale din Alba, Cluj si Sibiu au format o coloana de 5 km, si au parcurs arterele importante din oras. Transportatorii spun ca le-a ajuns cutitul la os.

Dumitru Blaga, economistul unei firme de transport: "Comisia Europeana nu cere reglementarea transportului de acest gen, numai in Romania evident noi suntem mai catolici ca si Papa. Pentru cei care detin intre 1 si 5 masini este faliment suta la suta. Pentru ei ar insemna niste costuri in plus care trebuie reflectate ori in produsul finit, ori in salariile angajatilor, adica in minus."

Viorel Bogdan, protestar: "In primul rand trebuie sa platim taxele, apoi amenzile care sunt exagerat de mari, starea drumurilor este jalnica, ne reducem activitatea la jumatate pentru ca nu mai putem sa circulam in asemenea conditii."

Mircea Matei, protestatar: "Avand in vedere legile aberante si masurile si amenzile care sunt indreaptate catre transportatori ne duc pur si simplu in pragul disperarii."

La final protestatarii s-au oprit in fata Prefecturii, pentru a le inmana reprezentatilor guvernului un memoriu cu toate nemultumirile lor. Ei spun ca daca autoritatile nu le asculta păsul, vor organiza mitinguri de protest si la Bucuresti.
 

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
„9 ore pe zi, este foarte mult!” Cum trece timpul pentru tinerii români în fața ecranelor, în vacanță

Adolescenții români sunt printre cei care petrec cel mai mult timp pe telefon din toată Uniunea Europeană. 

Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Dezechilibrele din sistemul de pensii accelerează. În jumătate dintre județe deja sunt mai mulți pensionari decât angajați

Cu milioane de români plecați la muncă în străinătate și o rată a natalității foarte scăzută, în România se adâncește raportul dintre cei care muncesc și cei ajunși la pensie. 

Recomandări
Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.

Au murit arși în mașini când încercau să fugă din infern. Cel puțin 12 oameni au pierit în incendiile din Spania

Autoritățile de la Madrid și Londra deplâng o „tragedie fără precedent”, după ce 12 oameni au pierit într-un incendiu care a pârjolit un sat din sudul Spaniei.

România va pierde peste trei milioane de locuitori în următoarele decenii. Declinul a fost oprit de imigranți în ultimii ani

Scăderea populației nu mai poate fi oprită, iar România va ajunge la 15,6 milioane de locuitori în 2080. Este semnalul de alarmă tras de specialiștii în demografie, care susțin că societatea se va schimba profund în următoarele decenii.