Noi obligații pentru Uber și Bolt în România. ANAF cere platformelor ride-sharing să declare lunar aceste date, inclusiv CNP

62529661

Operatorii de transport alternativ precum Uber și Bolt vor fi obligați de acum să raporteze în fiecare lună la ANAF, în detaliu, toate datele despre firmele, mașinile și șoferii care operează pe aceste platforme.  

Operatorii de platforme digitale de transport alternativ, precum Uber, Bolt și BlackCab, au fost obligați să raporteze lunar la ANAF, la nivel de detaliu, date despre firmele care operează pe aceste platforme, mașini, sumele încasate pentru curse, kilometri parcurși, ca și informații despre șoferi, cum ar fi nume și CNP, scrie Profit.

Decizia ANAF poate fi interpretată ca o victorie a taximetriștilor, care se războiau de un deceniu cu operatorii Uber și Bolt, despre care spun că le fac concurență neloială.

Ultimele date ale autorităților indicau că peste 56.000 de conducători auto care lucrau pe cele trei platforme, în 2023, nu figurau ca salariați.

Scopul ANAF: combaterea muncii la gri

"Decizia vine în urma discuțiilor și dezbaterilor cu operatorii de platforme digitale și cu cei din industria de taxi și sunt menite a spori transparența în transportul de persoane. În acest sens, Guvernul și-a îndeplinit promisiunile referitoare la transparentizarea sumelor de bani plătite operatorilor de transport alternativ și a făcut un pas important în stoparea evaziunii fiscale", spun surse oficiale pentru Profit.

Potrivit sursei citate, scopul noii declarații lunare pe care ANAF o introduce pentru Uber, Bolt și BlackCab este să combată munca la gri, situațiile în care firmele declară că unii șoferi lucrează un număr redus de ore, dar din datele operatorilor de platforme reiese că lucrează mult mai mult. 

Articol recomandat de sport.ro
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Citește și...
Cum funcționează ”Creditul”, o nouă metodă de înșelăciune. A dat hoților 100.000 lei ca să ”stopeze” o fraudă de 20.000 lei

O nouă metodă de înșelăciune, numită „creditul", face victime în România. Doi adolescenți de 19 ani, din Republica Moldova și Ucraina, au fost arestați preventiv după ce au convins o femeie Cluj să ia un credit de 100.000 lei și să le dea lor toți banii.

Peste 1.100 de români, anchetați pentru averi ilicite. Unii nu pot justifica venituri de peste 200 milioane lei într-un an

ANAF a intensificat controalele. I-a luat în vizor pe cei care nu își declară corect veniturile și dețin averi pe care nu le pot justifica. 

Tragedie românească în Italia: Proaspăt tătic și-a salvat fratele de la înec și a pierit el. ”A murit într-un gest de iubire”

Tragedie în Italia. Un român de 27 de ani a murit înecat după ce a sărit în apele unui râu în ajutorul fratelui mai mare, care se lupta să iasă la mal. 

Recomandări
Top 10 inedit. Cei mai bogați oameni din Ungaria au devenit miliardari și prin afacerile din România

Opt dintre cei mai bogați zece oameni din Ungaria sunt miliardari și datorită afacerilor de anvergură pe care le derulează în România, unul este legat de cel mai mare exit al unei afaceri românești și doar unul singur nu are interese și în țara noastră. 

Surse: Negocieri la ceas de seară. Veștea, alături de pesediștii Grindeanu și Neacșu, dar și de peneliștii Gorghiu și Thuma

Negocierile pentru formarea viitorului Guvern au continuat marți seară la Vila Lac, potrivit unor surse politice. 

PRO TV își menține poziția de top în media din România și în 2026, conform studiului Reuters Institute Digital News Report

PRO TV și-a menținut poziția de lider în topul media din România și în 2026, atât în ceea ce privește dimensiunea publicului de care este urmărit, cât și încrederea pe care o are publicul în brandul PRO TV, respectiv în știrile sale.