Un pacient a așteptat 6 ore pe masa de operație. ”Domnul doctor, faceți ceva că mor”

×
Codul embed a fost copiat

Situație absurdă la Craiova, în cel mai mare spital din Oltenia. Un bărbat a așteptat șase ore pe masa de operație, până când să primească ajutorul de care avea nevoie.

Pacientul povestește că medicul care urma să îl opereze i-a spus că nu are suficient personal medical, apoi ar fi refuzat să facă intervenția într-o altă sală din spital.

Pacientul s-a prezentat la spital duminică dimineață, cu dureri puternice în zona inghinală. După ce l-a consultat, medicul urolog a decis că se impune o intervenție chirurgicală. De aici au început însă problemele pentru pacient.

Doctorul l-a dus în sala de operație, însă i-a spus că nu poate începe intervenția, pentru că nu are asistente cu care să lucreze.

Reprezentanții spitalului spun că medicul nu a respectat un protocol intern.

Citește și
copil, mort, shaorma, fast-food, rezultate, ambulanta, toxiinfectie,
Anchetă în Suceava, după ce o gravidă și fătul de 8 luni au murit în ambulanță, în drum spre spital

Potrivit acestuia, în zilele de weekend se poate opera doar în anumite săli de operație, unde există personal specializat și tot ce este necesar. De cealaltă parte, medicul urolog susține că ar fi pus în pericol viața pacientului. În cele din urmă, a fost chemat un alt doctor de acasă, și operația s-a putut efectua.

Bolnavul în vârstă de 42 de ani spune că a așteptat șase ore în sala de operație, unde a implorat să fie scăpat de dureri.

Aurel Drugă, pacient: ”Domnul doctor, l-am rugat de n ori, domnul doctor, faceți ceva că mor aici, nu am ce să îți fac, că nu am cu cine să te fac. Eram tulburat.”

Medicul i-a spus, însă, că nu poate opera decât în sala de pe secția de urologie unde, la acea oră, nu era personal suficient. A refuzat să meargă într-o altă sala de operație, aflată la un etaj inferior.

Mugur Riza, medic urolog SCJU Craiova: ”E incorrect și nu pot să fac operație cu alt gen de instrumente și cu o echipa care nu e antrenată pentru așa ceva… Nu avea siguranță actului operativ și aș fi pus în primul rând viața lui în pericol.”

Alin Demetrian, manager SCJU Craiova: ”Domnul doctor care era de gardă…a refuzat să coboare un etaj, acolo unde era firesc să opereze, dorea deschiderea unui bloc operator care la acea oră, duminică seara, trebuia să fie închis…s-a jucat cu timpul, cu durerea pacientului”.

Un alt medic a fost chemat de acasă pentru a face intervenția chirurgicală, care a durat 20 de minute.

Paul Tomescu, medic, șef clinică urologie SCJU Craiova: ”Eu mi-am făcut datoria. Am venit în 10 minute, am mers cu bolnavul în sala de operații destinată special din blocul operator, de la etajul 6 care este rezervată intervenției pe timpul după - amiezii și noaptea…a fost o intervenție ușoară.”

Alin Demetrian, manager SCJU Craiova: ”Am solicitat note explicative și de la colegii din blocul operator, am solicitat și reunirea de urgență a consiliului etic. ”

Luni dimineață, medicul urolog a blocat cu un stativ ușa sălii de operație. Acum, mai multe reclamații care au fost făcute la adresa lui vor fi analizate de conducerea spitalului.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Un elev din Tulcea a dat Evaluarea din spital, după ce a fost lovit de o maşină
Un elev din Tulcea a dat Evaluarea din spital, după ce a fost lovit de o maşină

Examenul mai puţin obişnuit a fost susţinut într-un spital din oraşul Galaţi.

Anchetă în Suceava, după ce o gravidă și fătul de 8 luni au murit în ambulanță, în drum spre spital
Anchetă în Suceava, după ce o gravidă și fătul de 8 luni au murit în ambulanță, în drum spre spital

O gravidă de 40 de ani, din județul Suceava, și fătul de 8 luni au murit în ambulanță, în drum spre spital. Cele două decese sunt considerate suspecte de familia femeii, întrucât aceasta nu avea nicio problemă de sănătate.

Polițistul lovit cu sabia în cap de un interlop, externat dupa 6 luni. Prima imagine cu Ciprian Sfichi
Polițistul lovit cu sabia în cap de un interlop, externat dupa 6 luni. Prima imagine cu Ciprian Sfichi

Dan Ciprian Sfichi, polițistul din Suceava lovit cu sabia în cap de un interlop, în decembrie 2017, în timpul unei percheziţii, s-a întors pentru prima dată acasă, după 6 luni petrecute în spitale.

Noua lege a transplantului de organe. Centrele private ar putea primi finanţare ca cele publice
Noua lege a transplantului de organe. Centrele private ar putea primi finanţare ca cele publice

Centrele private de transplant ar putea primi finanţare în aceeaşi măsură ca cele publice. Mai mult, spitalele particulare vor putea să transplanteze şi organe de la donatori aflaţi în moarte cerebrală.

Recomandări
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie

Anul 2026 nu va fi simplu, dar ar trebui să fie mai bun, a spus premierul Ilie Bolojan într-un bilanț al primelor 6 luni de guvernare.

Revelion cu ger și zăpadă. Unde vor fi -12 grade după miezul nopţii
Revelion cu ger și zăpadă. Unde vor fi -12 grade după miezul nopţii

Cei care plănuiesc să iasă din case la miezul nopții, trebuie să fie pregătiți de o noapte geroasă în multe orașe. La Brașov, de exemplu, se anunță minus 12 grade și s-ar putea să ningă slab.

Nicușor Dan, mesaj de Anul Nou: În 2026 statul român trebuie să devină mai eficient, mai corect şi mai aproape de cetățeni
Nicușor Dan, mesaj de Anul Nou: În 2026 statul român trebuie să devină mai eficient, mai corect şi mai aproape de cetățeni

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, miercuri, cu câteva ore înainte de trecerea în noul an, că în 2026 este esenţial ca statul român să devină mai eficient, mai corect şi mai aproape de cetăţeni, după ce 2025 a fost "un an al încercărilor”.