Prima plajă pentru persoanele cu dizabilități, inaugurată la Mamaia

×
Publicitate

România începe să între în rândul lumii. Prima plajă cu facilităţi pentru persoanele cu dizabilităţi a fost inaugurată miercuri la Mamaia.

Are rampe de acces, şezlonguri speciale şi scaune plutitoare, pentru cei cu probleme locomotorii. Zona este integrată în plajă publică, tocmai în ideea de asimilare a oamenilor cu nevoi speciale.

Reprezentanţii organizaţiilor nonguvernamentale salută ideea însă spun că avem nevoie de mult mai multe astfel de locuri.

Cătălina are 32 de ani şi suferă de boală oaselor de sticlă: "E normal să poţi face baie în mare, chiar dacă eşti în scaun rulant sau ai altă dizabilitate. Nu a vrut nimeni să fie aşa. La noi nici oraşele nu sunt accesibilizate, dar plajele".

Sectorul de plajă dotat acum cu echipamente pentru cei aflaţi în scaun rulant este situat chiar la intrarea în Mamaia dinspre Delfinariu.

Isabela Ștefan Iorga, manager Asociaţia împreună pentru viitor: "Ne-am dorit că aceşti oameni să fie împreună cu familiile şi să nu se simtă izolaţi pe plajă -porţiunea de plajă este chiar în centrul plajei".

Între timp şi în Bucureşti apar locuri pentru semenii noştri cu probleme de sănătate.

Cu două săptămâni în urmă, în curtea Muzeului Culturii Romilor a fost inaugurat un spaţiu care s-a dorit primul parc plurisenzorial, dedicat celor cu dizabilităţi- probleme de auz şi de vedere. Finanţarea a fost privată, dar au apărut unele probleme în execuţie, de vreme ce, după un timp atât de scurt, materialele sunt deteriorate vizibil.

Investiţia a fost de 12 mii de euro.

Mădălina Turza, președintele CECD: "Iniţiativele private de acest gen sunt extraordinare, dacă vizează spaţiile accesibile tuturor."

Reporter: "Nu te da nimeni afară, dacă nu ai o dizabilitate"

Mădălina Turza: "Nu, dar e un fel de lipsa de accesibilizare şi marginalizare. Câţi copii din Bucureşti pot ajunge la marginea oraşului?"

Iniţiatorii spun că se gândesc să mute ansamblul într-un parc central, dar nu au stabilit unde.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
„9 ore pe zi, este foarte mult!” Cum trece timpul pentru tinerii români în fața ecranelor, în vacanță

Adolescenții români sunt printre cei care petrec cel mai mult timp pe telefon din toată Uniunea Europeană. 

Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Dezechilibrele din sistemul de pensii accelerează. În jumătate dintre județe deja sunt mai mulți pensionari decât angajați

Cu milioane de români plecați la muncă în străinătate și o rată a natalității foarte scăzută, în România se adâncește raportul dintre cei care muncesc și cei ajunși la pensie. 

Recomandări
Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.

Cum a ajuns un pasager să fie aspirat prin hubloul avionului după ce s-a spart geamul. „Jumătate din corpul lui era în afară”

S-a instalat panica pe un zbor dinspre Grecia spre Germania. Un pasager a fost tras prin hubloul avionului după ce geamul s-a spart în zbor. 

Cum arată și ce va putea să facă prima navă militară cumpărată de România în ultimii 35 de ani. Încă nu are toate dotările

Prima navă militară nouă cumpărată de Armata Română pentru Forțele Navale în ultimii 35 de ani a ajuns în Portul Militar Constanța.