Ornamentele cladirilor din Sibiu pot sa cada oricand in capul trecatorilor

×
Publicitate

O plimbare pe langa cladirile vechi ale Sibiului se poate oricind termina la spital. Timpul a macinat tencuiala fatadelor, pe care ornamentele masive abia se mai tin.

Sapte capete de leu, de citeva kilograme fiecare, privesc amenintator de pe o cladire aflata intr-o zona extrem de circulata a Sibiului. Se vede cu ochiul liber ca sunt subrede si cei care le privesc simt fiori de teama.

Potrivit specialistilor, in oras mai sunt cel putin cinci cladiri cu astfel de probleme. Nimeni nu misca insa un deget: stapanii caselor spun ca nu au bani de reparatii si ar vrea ca primaria sa se ocupe de consolidari. Cu legea in fata, autoritatile sunt de neinduplecat: cine-i proprietar sa faca bine sa plateasca

Oricat de clar ar suna legea, pana una alta, cladirile vechi raman tot cu ornamentele gata sa cada. Unul dintre ele a strivit capul unei femei, peste care a cazut la inceputul anului.

Ornamentele cladirilor vechi, pericolul public numarul unu in Sibiu!

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
România are doar 121 de cămine pentru vârstnici. Listele de așteptare se întind pe ani de zile și spitalele sunt blocate

Statul român are doar 121 de cămine publice pentru vârstnici, cu aproximativ 7.000 de locuri – un număr infim în raport cu nevoile unei populații care îmbătrânește.

Pericolul oilor ”fantomă” din Cluj. Figurau oficial ca ucise într-un focar din Tulcea

Zeci de oi care figurau oficial ca sacrificate într-un focar din Tulcea au fost descoperite la o fermă din Cluj, un act de sabotaj la siguranța alimentară a țării, anunță ANSVSA. Instituția promite cele mai dure sancțiuni. 

Două timbre din România au intrat în Cartea Recordurilor. Cum arată excepționalele emisiuni filatelice | FOTO

Două timbre din România, emise de Romfilatelia, au fost desemnate oficial de Cartea Recordurilor drept cel mai lung, respectiv cel mai mic timbru din lume. 

Recomandări
Cum a devenit America cea mai influentă putere a lumii și de ce viitorul ei contează inclusiv pentru Europa

Statele Unite sărbătoresc pe 4 iulie 250 de ani de la Declarația de Independență, documentul care a schimbat nu doar destinul unei națiuni, ci și cursul istoriei moderne.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.