Elevi de nota 10 cu suplinitori de nota 5 sau 6? Unii cred ca se poate

×
Publicitate

30.000 de suplinitori afla in aceste zile la ce scoli ii vor invata carte pe copii. Cei mai multi dintre ei au luat 5 sau 6 la examentul de titularizare, dar sunt siguri ca pot scoate elevi de nota 10.

Din pacate, rezultatele inregistrate anul acesta la bacalaureat sunt departe de optimismul de la catedra: absolventii sunt tot mai slab pregatiti.

Grup Scolar Industrial Mecanica Fina. Aici va preda pe post de suplinitor o doamna care a obtinut la examen 5,70.

Si mai putin a luat Florentina Stamate care se pregateste sa devina invatatoare, chiar daca la concurs a fost notata cu 5,25. "Cerintele la examene sunt mai mari decat ce se cere la clasa", este de parere viitorul dascal.

Aproape 40% dintre candidatii la titularizare au luat note intre 5 si 7. Multi cred insa ca notele nu oglindesc adevaratele cunostinte ale dascalului.

Pe de alta parte sunt si suplinitori de nota 10 care nu au loc din cauza profesorilor titulari pe care nu-i mai poate goni nimeni jos de la catedra.

Lasand la o parte bataia pe posturi, cert este ca cei mai buni absolventi de facultate nici nu-si doresc sa intre in invatamant, unde un debutant castiga 700 de lei. In aceste conditii, scolile sunt pline de suplinitori, altfel n-ar avea cine sa predea.

Nici viitorul nu este roz. Media de varsta a profesorilor romani depaseste 55 de ani, ceea ce inseamna ca peste trei ani s-ar putea sa ramana catedre libere care nu vor putea fi acoperite nici macar de cei mai slabi absolventi.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Citește și...
„Fac mâncare și calc pentru ea”. 65% dintre bărbații tineri sunt dispuși să ajute partenera în casă, dar o și controlează

Bărbații tineri sunt dispuși să renunțe la mentalitatea tradițională conform căreia doar partenerele de viață trebuie să muncească în casă. 

Dacia Hipster, pe străzile Parisului. Francezii au fost cuceriți: ”Cool și futurist, îmi place la nebunie!” | VIDEO

Dacia Hipster, micuța mașină complet electrică ce urmează să fie lansată în 2027, a fost scoasă pe străzile din Paris pentru a testa reacția trecătorilor, iar francezii s-au arătat cuceriți de noul concept car. 

Cum a încercat un profesor din Alba să seducă o adolescentă de 15 ani. Mesajele au ajuns la polițiști

Un profesor de sport în vârstă de 32 de ani din județul Alba este cercetat penal sub control judiciar după ce ar fi abordat online o adolescentă de 15 ani pe care ar fi încercat să o convingă să întrețină relații intime cu el. 

Recomandări
Codul roșu de caniculă se extinde, de luni, în aproape toată România. Bucureștiul intră și el sub avertizare

România este sub avertizare de temperaturi extreme. Codul roșu a fost emis pentru 16 județe, iar de luni va fi extins pentru aproape țara, inclusiv București. 

Sondaj CURS: Cum ar vota bucureștenii dacă duminică ar avea loc alegeri. Procentele PSD, PNL și AUR, în plin război politic

Un nou sondaj arată că PSD, PNL și AUR sunt despărțite de doar câteva procente în opțiunile de vot ale bucureștenilor. Comparativ cu precedentele alegeri locale, două dintre cele trei formațiuni înregistrează creșteri semnificative.

Mesajul lui Vladimir Putin după atacurile Ucrainei asupra infrastructurii ruse: „Vedem problemele. Le recunoaştem”

Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra infrastructurii militare şi energetice ruseşti pentru a slăbi efortul de război al Moscovei.