Elevii din Capitala au 1,4 milioane de absente in primele doua luni de scoala. Ce liceu e primul

×
Publicitate

Elevii n-au invatat nimic din lectia dura a examenului de bacalaureat din aceasta vara, cand s-au inregistrat cele mai slabe rezultate din istoria invatamantului.

In primele doua luni din acest an scolar, adolescentii din Bucuresti au adunat peste 1,4 milioane de absente. Doar o mica parte dintre ele sunt motivate.

In Bucuresti, pe primul loc dupa numarul de absente sta Grupul Scolar Industrial Dacia din sectorul 4. Aici, doar in septembrie si octombrie, cei 980 de elevi inscrisi au adunat peste 23.000 de absente.

In medie, fiecare a lipsit cate o saptamana. Conducerea scolii recunoaste ca sunt multe absente, dar le gaseste scuze liceenilor.

In toate scolile, elevii au zeci de mii de absente. Cel mai mult chiulesc adolescentii din clasele a XI-a si a XII-a, care ar trebui sa vina la ore si sa se pregateasca pentru examenul de bacalaureat.

Adunate, absentele inregistrate in scolile din Capitala, in septembrie si octombrie, ajung la o cifra impresionanta: 1,4 milioane.

Inspectoratul confirma situatia, dar spune ca numarul imens de absente vine si ca urmare a seriozitatii profesorilor, care au refuzat anul acesta scutirile medicale false.

Sistemul functiona pentru ca nimeni nu monitoriza strict absentele. Dar regulile s-au schimbat: scutirea elevului are nevoie de avizul medicului de familie, al cabinetului scolar si al directorului unitatii de invatamant.

Legea spune clar ca la 45 de absente nemotivate, titularul este exmatriculat. In aceste conditii, multe clase ar fi in pericol sa se desfiinteze, pentru ca ar ramane fara elevi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cine isi abandoneaza copiii va munci in folosul comunitatii. Noul proiect al Ministerului Muncii

Pentru ca in Romania de multe ori saracia se confunda cu iresponsabilitatea, sute de bebelusi sunt lasati in fiecare an in grija statului.

Romania, condamnata sa ramana fara autostrazi. Cum au blocat taranii lucrarile intre Deva si Orastie

Acolo unde nu se surpa pamantul, iar arheologii nu descopera nimic, sunt nemultumiti taranii.

Cat ne costa pomul de Craciun. Brazii din Danemarca, la mare cautare in randul celor cu bani

Romanesti sau de import, cu parfum sau fara, mai grasuti sau ca niste maturi, brazii au invadat deja pietele, iar oferta impaca pe toata lumea.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.