Craiova: Plantaram palmieri in loc de praz

60140434

Oltenii nu se mai mandresc cu prazul, ci cu palmierii din buricul targului. Primarul Craiovei a adus 54 de palmieri plantati in ghivece, pe care i-a imprastiat prin centru.

Acum, craiovenii stau la umbra palmierului, simtindu-se intr-o tara exotica.

Palmierii au costat municipalitatea 30.000 de lei si sunt de dimensiuni mai mici, ca sa se aclimatizeze mai usor. Nu este pentru prima data cand primarul Craiovei vrea palmieri in orasul sau. Anul trecut a adus patru, insa nu au rezistat peste iarna. Acum a dat dispozitie ca palmierii sa fie dusi in sere, de indata ce da frigul.

"Sunt foarte multe maimute in orasul acesta si acum o sa aiba posibilitatea sa se urce si sa isi arate fundul. Nu, eu am vizitat multe tari, am vazut acolo si mi-a placut", declara Antonie Solomon, primarul Craiovei.

Initiativa primariei le este pe plac si craiovenilor. Cei care n-au vazut pana acum palmieri decat la televizor se grabesc sa-si faca poze la umbra plantelor.

Primarul promite ca palmierii sunt abia inceputul si ca in curand pe strazile orasului vor aparea si alte plante exotice.

Articol recomandat de sport.ro
Încep lucrările la stadionul de 64.000.000€ din România: ”Cam astea sunt informațiile”
Încep lucrările la stadionul de 64.000.000€ din România: ”Cam astea sunt informațiile”
Citește și...
Studiu despre veniturile votanților din România: La USR cresc, staționare la PNL, scad la PSD

Evoluţia veniturilor în ultimul an este diferită la votanţii partidelor, acestea fiind în creştere la simpatizanţii USR, la acelaşi nivel la cei ai PNL şi mai reduse la votanţii PSD, relevă o cercetare sociologică realizată de INSCOP Research.

Experții UNESCO, pe urmele dinozaurilor din Țara Hațegului. Tradițiile i-au impresionat: ”Aveți un geoparc minunat”

Experți de peste hotare sunt prezenți în aceste zile în Țara Hațegului, pentru a stabili dacă geoparcul de acolo poate rămâne în rețeaua mondială UNESCO.

„Solo-maxxing”, noul fenomen al generației Z: tot mai mulți tineri aleg să rămână singuri din motive financiare

Costurile de viață tot mai ridicate au dus la apariția unui noi curent în rândul generației Z.

Recomandări
Sistemul american anti-dronă Merops a fost integrat complet în apărarea antiaeriană a Armatei Române. Ce are în dotare

Sistemul anti-dronă Merops, furnizat României de Statele Unite în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral, a fost integrat și operaționalizat în cadrul sistemului de apărare al Armatei Române, a anunțat Ministerul Apărării Naționale.

Planul lui Sorin Grindeanu, dacă va fi desemnat premier de Nicușor Dan: ”În niciun caz .. să avem cinci vicepremieri”

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat, miercuri, liniile roșii ale partidului, în negocierile pentru formarea unui nou guvern: fără vicepremieri multipli, fără miniștri impuși de președinte și fără susținere pentru un cabinet din care PSD nu face parte.

CCR a decis. Legea care permite împuşcarea a peste 900 de urşi în următorii doi ani este constituțională

Curtea Constituţională a decis, miercuri, că legea care permite împuşcarea a câte peste 900 de urşi, în 2026 şi 2027, ca măsuri de prevenţie şi de intervenţie, este constituţională.