Consumatorii romani, printre cei mai afectati de criza financiara in 2010

60212095

Consumatorii romani, alaturi de cei din Grecia, au resimtit anul trecut cel mai intens efectele crizei financiare si nivelul ridicat al datoriei tarilor de origine, dintre europeni, la polul opus aflandu-se nemtii, potrivit unei analize Gfk.

Grupul GfK a realizat o analiza la nivel european a consumului privat in 2010 si perspectivele pentru anul 2011. Conform prognozei GfK, consumul privat a crescut anul trecut cu 0,5%. "Facand o comparatie la nivel european, germanii sunt de departe cei mai optimisti atunci cand vine vorba de consum, in vreme ce romanii si grecii o duc cel mai greu. In consecinta, asteptarile economice ale consumatorilor au fost tot negative: romanii au fost in coada clasamentului in Europa, urmati de greci", potrivit GfK.

In analiza companiei de cercetare se mai arata ca guvernele din ambele tari se afla sub o mare presiune internationala pentru a-si reduce deficitele bugetare, dupa ce au beneficiat de ajutor financiar din partea Fondului Monetar International, Bancii Centrale Europeane si UE.

"Rezultatul este reprezentat de reducerile drastice in domeniul serviciilor sociale si cresterile de taxe si impozite. In conformitate cu aceasta, asteptarile consumatorilor din ambele tari privind veniturile au fost negative in anul 2010. Dispozitia de a cumpara, de asemenea, a fost afectata de temerile consumatorilor privind viitorul", se mai arata in analiza GfK.

Reprezentantii GfK Romania estimeaza ca si 2011 va fi un an dificil pentru consumatorii romani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Alocațiile și indemnizațiile intră mai devreme pe card în august. Când vin banii prin poștă

Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială va efectua în luna august plata în avans a beneficiilor de asistenţă socială aferente drepturilor cuvenite pentru luna iulie, întrucât data de 8 august, prevăzută în calendar, este zi nelucrătoare.

Una dintre cele mai apreciate instituții românești cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi. De ce s-a ajuns aici

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură (SCDL), una dintre cele mai cunoscute și apreciate instituții din agricultura românească, cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi, pentru a-și repara serele distruse de furtuni. 

Câte pensii speciale se plătesc în România. Cea mai mare: 25.613 lei/lună. Ce pensie are un parlamentar

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în iunie 2026, de 11.970 de persoane, la fel ca în luna precedentă, din care 7.921 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor CNPP.

Recomandări
MAI: Mitul „ambulanțelor negre” revine pe TikTok. Cum au ajuns imaginile generate cu AI să realimenteze o legendă urbană

MAI avertizează că mitul „ambulanței negre” a revenit pe rețelele sociale, alimentat de informații false și imagini create cu AI. Autoritățile subliniază că în România nu a fost înregistrat niciun caz de răpire în care să fie implicate ambulanțe.

Statul, marele beneficiar al investițiilor din Pilonul III. Cea mai mare parte a banilor ajunge în titluri de stat

Fondurile de pensii facultative (Pilonul III) aveau active în valoare de 8,8 miliarde de lei, la finalul lunii iunie 2026, în creştere cu 40% comparativ cu nivelul înregistrat în aceeaşi perioadă a anului anterior, conform unui raport al ASF.

NATO, sub amenințarea unui atac limitat rusesc. WSJ: Putin ar putea trimite militari în uniforme fără însemne

Serviciile de informații americane au avertizat că președintele rus Vladimir Putin ar putea pune la încercare NATO printr-un atac limitat asupra unui stat membru în următorii ani.