Au crezut ca dau lovitura, dar era exact invers. "Sclavi" romani in Italia

×
Publicitate

Mirajul unor castiguri importante in Italia s-a transformat pentru 32 de conationali in pura sclavie. Si nu la "privat", ci chiar la stat. Cei care au patit-o sustin ca au lucrat la negru, pe santier, chiar si cate 15 ore pe zi.

Este vorba despre santierul noului sediu administrativ al regiunii Lombardia. Desi oficialii de la Milano resping acuzatiile romanilor, procurorii sunt de alta parere, asa ca au demarat o ancheta penala.

Initial, ai nostri au crezut ca l-au apucat pe Dumnezeu de picior.

Oficialii italieni sustin ca au dat la timp sumele negociate. Problema se pare ca era insa alta: asociatii romani care girau santierul. Satui sa munceasca pe nimic, lucratorii au batut la usa unui avocat. Victimele sustin ca au fost intimidate dupa deschiderea actiunii in justitie.

Romanii pot obtine daune morale, dar si diferenta de bani de la 400 euro la 1.050 euro pe luna. Sindicalistii italieni nu se mira de existenta acestui caz.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
A fost vreme de plaja. Pe litoral s-au distrat peste 5.000 de turisti

Duminica a fost, in sfarsit, zi de plaja la mare, asa ca fetele au lenevit cu orele pe nisipul fierbinte, ca niste pisici somnoroase. In schimb, curtezanii lor parca s-au vorbit.

A fost inaugurat primul hotel-tren din Romania. Afla cat te costa o noapte

Primul tren hotel din tara noastra a fost inaugurat la Viseul de Sus, in Maramures! Nu se va misca insa niciodata din loc. Garnitura, veche de zeci de ani, a fost reconditionata si pregatita special pentru a primi oaspeti.

Hackerii Europei isi disputa autoritatea la Bucuresti. Pentru salarii grase

Politica nu este singura care a nascut pasiuni aprinse sambata in Bucuresti. La doi pasi de Palatul Parlamentului isi disputa autoritatea hackerii Europei.

Recomandări
Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.