Copii ajutati de Asociatia Ovidiu Rom

×
Publicitate

1800 de copii din cinci judete si din Bucuresti se pot considera fericiti. Vor beneficia in aceasta vara de atelierele de creatie "Sotron" ale Asociatiei Ovidiu Rom.


Cursantii nu au avut norocul sa se nasca in familii instarite, dar spera ca se pot integra cat mai bine in societate. Astfel, in timp ce semenii lor sunt in tabara sau macar la tara la bunici, ei se vor antrena pentru noul an scolar.

Mai multi copilasi din sectorul 5 au incheiat vineri cel de-al doilea ciclu al atelierului de vara "Povesti meseriase". Au invatat lucruri noi: de pilda, cateva expresii in limba engleza, insa au prins si din secretele computerului. Surpriza a fost si mai mare cand, pe langa diplome, copiii au primit si cate un calculator.

Prin campania "Computeriada", o firma de service IT a strans calculatoare de la diverse companii si astfel au ajuns la acesti copii saraci.

Ovidiu Rom vine in intampinarea celor din familiile defavorizate, pe cale sa renunte la scoala. Cei din asociatie cred insa ca fiecare copil in scoala este o responsabilitate a noastra, a tuturor. De aceea, daca stiti pe cineva in aceasta situatie, nu ezitati si sunati la numarul de telefon 116.111, apel gratuit oferit de Romtelecom si Cosmote.

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Atentie maxima la alegerea pantofilor in sezonul canicular!

O pereche neadecvata de pantofi poate afecta sanatatea picioarelor si aspectul normal al pielii. Astfel, medicii spun ca 70% din populatia urbana dezvolta vara micoze ale picioarelor.

Sutienul, obligatoriu cand faceti sport!

Purtarea zilnica a sutienului, la serviciu sau la scoala, nu afecteaza sanatatea sanilor, in schimb atunci cand se practica un sport, sutienul devine un accesoriu de nelipsit!

Cum scapam de alunitele nedorite?

Alunitele plane se indeparteaza, de cele mai multe ori, pe cale chirurgicala, cu ajutorul bisturiului. In acest caz, pentru a elimina orice risc, medicul va decupa alunita avand grija sa lase o margine de siguranta de cativa milimetri.

Recomandări
Cât de aproape este România de un „scenariu grecesc” al datoriei publice. Când am putea ajunge la o criză a dobânzilor

Proiecțiile privind evoluția datoriei publice arată că, fără o îmbunătățire a finanțelor statului, datoria României ar putea intra pe o traiectorie care, în timp, să ducă la niveluri comparabile cu cele din criza greacă a datoriilor suverane.

Parlamentul, chemat în sesiune extraordinară în ultima săptămână din PNRR. Ce se întâmplă cu legea salarizării

Parlamentul intră în sesiune extraordinară între 24-26 august, ultima săptămână până la finalizarea PNRR. Legea salarizării ar putea ajunge la vot dacă luni partidele fostei coaliții se pun de acord după o nouă discuție cu președintele.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.