4.000 de romani au castigat in instanta anularea taxei auto

×
Publicitate

UPDATE: Peste 12.000 de romani au contestat taxa auto in instanta, iar 4.000 au castigat deja si au primit sau urmeaza sa primeasca banii inapoi.

Argumentul cu care i-au convins pe judecatori a fost ca taxa de poluare reprezinta o dubla impunere, ceea ce contravine regulilor europene.

De la inceputul acestui an, controversata suma a fost majorata cu pana la 50%.

De exemplu, pentru o masina veche de noua ani, adusa din Germania, un barbat a platit o taxa de 1.400 de euro. Cam jumatate din pretul de cumparare. I s-a parut un abuz, a dat statul in judecata si a primit banii inapoi.

Scenariul s-a repetat de cateva sute de ori in tribunalele din Romania.

Pe de alta parte, ministrul mediului sustine ca numarul cazurilor castigate de soferi se va diminua. Asta pentru ca unul dintre procese a ajuns la Curtea de Justitie a Uniunii Europene, iar aceasta a cerut parerea unui avocat specializat in taxe si impozite.

"Ce spune acest avocat? Ca este OK, ca este in ordine si este in spiritul a ceea ce face Uniunea Europeana. Daca cineva vrea sa nu plateasca taxa, atunci sa se duca la piata si sa ia o masina de 5 - 6 ani cu 6.000 de euro", a spus ministrul mediului, Laszlo Borbely.

Gresit, spune Dragos Tarsia, avocatul roman implicat in proces, Ministerul Mediului nu a inteles corect recomandarea.

De altfel, statul roman a reusit sa castige pana acum doar 50 de procese cu soferii nemultumiti de taxa auto. 4.000 au fost castigate de conducatori.

De la 1 ianuarie 2011, taxa de poluare a fost majorata in medie cu 45-50% fata de cea valabila in 2010.

Citeste mai multe despre acest subiect pe www.incont.ro!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Curățenie cu hotărâre judecătorească în curtea unui băcăuan. Ce a adunat timp de 40 de ani: ”Când e harnic omul, e rău, nu?”

Un focar de infecție în gospodăria unui bărbat din județul Bacău începe să fie curățat prin hotărâre judecătorească. Omul a adunat în curte munți de gunoaie timp de 40 de ani.

Motivul pentru care cartofii noi românești sunt de 10 ori mai ieftini decât zilele trecute. „În sfârșit, un răsfăț accesibil”

Este probabil singura materie primă care a ajuns la o zecime din preț în numai o lună. 

Salvații Copiii România a criticat proiectul de lege referitor la publicarea finanțatorilor ONG-urilor: „E o descurajare”

Salvați Copiii România atrage atenția că efectul „cel mai semnificativ” al inițiativei legislative care obligă asociațiile și fundațiile să publice identitatea finanțatorilor nu ar fi sporirea transparenței fiscale, care „există deja”.

Recomandări
Primar din România prins în flagrant de Parchetul European când lua șpagă. Pentru ce a cerut bani

Un primar UDMR din Bihor a fost prins în flagrant de procurorii europeni în timp ce lua șpagă 28.800 de euro. Este pentru prima oară când anchetatorii parchetului condus de Laura Codruța Kovesi realizează un flagrant în România.

Ucraina se pregătește pentru alegeri prezidențiale. Consilierul lui Volodimir Zelenski a anunțat când ar putea avea loc

Ucraina ar putea să aibă alegeri prezidențiale în primăvara anului 2027, a anunțat consilierul lui Volodimir Zelenski. Organizarea scrutinului depinde însă de evoluția războiului declanșat de Rusia. 

Nicușor Dan organizează noi consultări pentru desemnarea unui nou premier. Pe cine a chemat la Cotroceni

Nicuşor Dan a invitat, la trei zile după consultări, parlamentarii din grupul Uniţi pentru România, pe cei din grupul PACE – Întâi România şi neafiliaţii, pentru a discuta despre situaţia economică şi politică a ţării.