Unitățile de Primiri Urgențe, copleșite de pacienți noaptea. Cel puțin 30% din cazuri pot fi rezolvate la medicul de familie

×
Publicitate

Vara - cu călduri sufocante și perioade de concedii - afectează și unitățile de primiri urgențe, foarte aglomerate mai ales noaptea.

Specialiștii spun că cel puțin 30-40% dintre cazuri ar putea fi rezolvate la medicul de familie sau în ambulatoriu. Pentru a elibera camerele de gardă, ministrul Sănătății propune prelungirea programului în ambulatoriile din spitale.

E trecut de 10 seara, iar în Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Bagdasar Arseni sunt zeci de persoane. Unele aduse cu ambulanța, altele au venit pe cont propriu și vor să fie văzute de un medic.

Medicii spun că în această perioadă, mulți vin pe timpul nopții când arșița se potolește, chiar dacă problemele ar putea fi rezolvate la medicul de familie sau cu programare la un specialist din ambulatoriu.

Costel Chiriță, medic primar medicină de urgență Spitalul Bagdasar Arseni: „Nu neapărat patologii de urgență și motivația este că noi suntem cea mai facilă modalitate a pacientului de a ajunge la tratament. Sunt destul de multe situații în care cheamă ambulanța noaptea. Cred că vor fi văzuți mai repede dacă vin cu ambulanța, dar noi îi vedem în funcție de codurile de așteptare”.

Era aglomerat după 12 noaptea și la unitatea de primiri urgențe a Spitalului Universitar. Zeci de persoane cu urgențe de cod verde.

Pentru a elibera camerele de gardă de cazurile care nu sunt cu adevărat urgențe, ministrul Sănătății vrea ca programul ambulatoriilor din cadrul spitalelor să se dubleze, iar consultațiile să fie acorde până la 8 seara. Ordinul de ministru pus în transparență spune însă că doar acolo unde există personal suficient.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Reforma sanitară a Guvernului, criticată de sindicaliști: Numărarea paturilor fără context poate duce la decizii greșite

Sindicatul Naţional „Forţa Legii" consideră că măsurile anunţate de Guvernul Bolojan în domeniul sanitar trebuie fundamentate pe nevoile reale de sănătate ale populaţiei și pe accesul echitabil la servicii medicale de calitate.

Ministrul Sănătății anunță ce medicamente se vor ieftini. Se extinde lista compensatelor

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat că printre măsurile din pachetul doi de măsuri fiscal-bugetare vor fi introducerea mai multor molecule generice în spaţiul farmaceutic din România, care au un cost mai scăzut faţă de cele inovative.

Lista medicamentelor banale care te lasă fără permis de conducere. Sunt pastile pe care toată lumea ia | DOCUMENT

Ministerul Sănătății a actualizat lista medicamentelor care pot genera efecte psihoactive ce pot afecta capacitatea de a conduce și duc astfel la suspendarea permisului auto. Pe listă se află medicamente banale precum Nurofen, Fasconal sau Cafetin.

 

Recomandări
Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.