Statistica rusinoasa pentru Romania: 1 MILION de persoane sufera de o boala cu transmitere sexuala

×
Publicitate

Romanilor le place dragostea, dar sunt in totala necunostinta de cauza cand vine vorba despre consecintele relatiilor intime neprotejate.

Tinerii nostri ocupa un loc rusinos intr-un top al bolilor cu transmitere sexuala. De departe, cele mai raspandite sunt sifilisul si gonoreea, insa in ultimii ani un milion de oameni au facut chlamydia. In 75 la suta dintre cazuri, boala nu prezinta simptome, insa este extrem de grava.

Totul pleaca de la relatiile intime neprotejate. Studiile arata ca 16% dintre tineri nu au folosit niciodata prezervativul, iar doi din zece cred ca o persoana este perfect sanatoasa daca nu prezinta niciun simptom vizibil. Asa se face ca am ajuns sa adunam in fiecare an peste un milion de pacienti care au chlamydia.

In timp, insa, fetele care iau chlamydia pot deveni infertile si pot avea o sarcina extrauterina.

Si mai grav, pot da nastere unui copil cu malformatii. La maternitatea Giulesti, din 431 de testari facute in primul trimestru al anului, 23 la suta au fost pozitive.

Dr. Traian Maier, maternitatea Giulesti: "Infectia poate ascensiona catre uter, catre trompe, ovare".

Statisticile arata ca aproximativ 50 la suta din mamele infectate transmit aceasta infectie copilului. Printre cele mai frecvente complicatii aparute la nou nascuti se numara conjunctivita si pneumonia.

Tot statisticile arata ca tinerii isi incep viata sexuala de la varste din ce in ce mai mici.

Pe langa chlamydia, in Romania, cele mai raspandite boli cu transmitere sexuala sunt sifilisul, gonoreea si herpesul genital.

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
România pregătește medici pentru alte state, în timp ce spitalele au criză de personal. Sub 50% din rezidenți rămân în sistem

Statul dă bani pentru pregătirea specialiștilor din sănătate, dar nu are capacitatea să îi păstreze în sistemul public.

Cvadrupleți născuți prematur, transferați de urgență la Brașov. Medicii, chemați de acasă pentru intervenție

Zeci de medici și asistenți medicali au fost mobilizați pentru salvarea a patru frați născuți prematur în Miercurea Ciuc, Harghita. Bebelușii, 3 fetițe și un băiețel, au venit pe lume după o sarcină obținută prin inseminare artificială.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Prima reacție a NATO după ce România a doborât o dronă în Buzău. „Alianța e capabilă și pregătită să reacționeze”

NATO a reacționat, vineri, după ce România a doborât o dronă în Buzău și menționează că alianța „e pregătită și capabilă să reactioneze la orice potențiale amenințări aeriene”.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.