Leac pentru HIV. Cercetătorii sunt foarte aproape să învingă definitiv virusul: „nu am văzut niciodată ceva atât de bun”

62225816

Aproximativ 39 de milioane de persoane din întreaga lume trăiesc cu HIV - și, deși opțiunile actuale de tratament le pot asigura o viață lungă și fără probleme, nu există un tratament cunoscut de vindecare.

Terapia antiretrovirală (TAR) - cel mai eficient tratament actual - poate reduce nivelul HIV în organism atât de mult încât virusul este aproape nedetectabil.

Cu toate acestea, faptul că virusul se poate ascunde în anumite celule albe din sânge a reprezentat un obstacol major în eradicarea sa completă.

Acum, cercetătorii din Australia au dezvoltat o nouă nanoparticulă lipidică, denumită LNP X, capabilă să transporte ARNm în aceste celule evazive, arată New York Post.

Odată ajuns în interiorul acestora, ARNm instruiește celulele să dezvăluie virusul ascuns, permițând sistemului imunitar sau terapiilor suplimentare să îl vizeze și să îl distrugă.

Paula Cevaal, cercetător la Institutul Doherty și coautor al studiului, a declarat pentru The Guardian că această remarcabilă realizare științifică a fost „considerată imposibilă anterior".

„În domeniul biomedicinei, multe lucruri în cele din urmă nu ajung în clinică - acesta este adevărul nefericit; nu vreau să arăt o imagine mai frumoasă decât ceea ce este realitatea. Dar în ceea ce privește în mod specific domeniul vindecării HIV, nu am văzut niciodată ceva atât de bun ca ceea ce vedem acum, în ceea ce privește cât de capabili suntem să dezvăluim acest virus", a spus Cevaal.

Urmează testele clinice

Terapia urmează acum să fie testată pe animale. „Deci, din acest punct de vedere, suntem foarte încrezători că suntem,(...), să vedem acest tip de răspuns la un animal și că am putea face acest lucru în cele din urmă la oma adăugat cercetătorul.

Rezultatele au fost publicate săptămâna trecută în revista Nature Communications.

În timp ce ar putea dura ani de zile pentru a ajunge la studii clinice pe oameni pentru că implicațiile sunt enorme.

Descoperirile se adaugă celor mai recente progrese științifice care sugerează că un leac pentru HIV ar fi foarte aproape.

Anul trecut, cercetătorii din Amsterdam au utilizat tehnologia de editare genetică pentru a elimina orice urmă de virus din celulele din laborator.

În iulie anul trecut, un bărbat german în vârstă de 60 de ani a devenit a șaptea persoană vindecată.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Lehmann, fotbalista cu 15 milioane de 'urmăritori'. "Ce iubesc eu cel mai mult"
FOTO | Lehmann, fotbalista cu 15 milioane de 'urmăritori'. "Ce iubesc eu cel mai mult"
Citește și...
Un supliment alimentar comun, asociat cu o evoluție mai rapidă către demență

Un nou studiu a identificat o asociere între utilizarea unui supliment alimentar frecvent administrat pentru durerile articulare și o probabilitate mai mare de progresie a tulburărilor cognitive către demență.

Când este corect să ne spălăm pe dinți. „Cred că sar peste”

Când e mai bine să ne spălăm pe dinți - înainte sau după micul dejun? Răspunsul medicilor, susținut de Asociația Stomatologilor din America, este: înainte.

Spitalizările excesive, „o boală gravă” a sistemului de sănătate. Creștere de 34% a cazurilor evitabile, în 2 ani – Raport

Curtea de Conturi atrage atenția că ambulatoriile integrate din spitalele aflate în subordinea Ministerului Sănătății nu funcționează la capacitate optimă și nu au reușit să reducă numărul de internări, în ciuda măsurilor adoptate în ultimii ani.

Recomandări
Ciprian Ciucu, ”mâna dreaptă” a lui Ilie Bolojan, chemat la DNA. SURSE: Este suspect pentru posibile fapte de corupție

Informație șoc în administrație. Primarul general al Capitalei și prim-vicepreședintele PNL, Ciprian Ciucu, a fost chemat astăzi la sediul Direcției Naționale Anticorupție pentru a fi audiat de procurori.

Adrian Veștea „nu are nicio șansă” să-i ia locul lui Bolojan la șefia PNL. De ce nu poate candida la Congresul de duminică

Ideea că premierul desemnat Adrian Veștea l-ar putea înlătura pe Ilie Bolojan de la conducerea PNL, la congresul extraordinar de duminică, este doar “o fumigenă”, iar acest scenariu nu are, în realitate, nicio bază.

Ministerul Justiției, anunț privind ”predarea imediată către autoritățile române” a lui Paul de România

Ministerul Justiției a anunțat, joi, că judecătorii Curții de Apel din Paris au dispus ”predarea imediată către autoritățile române” a lui Paul de România, în cadrul procedurii judiciare desfășurate în baza cooperării dintre autoritățile competente.