Coronavirus România, LIVE UPDATE 21 mai. Peste 17.500 de pacienți cu Covid-19, 198 de cazuri noi

62126249
Pro TV

Coronavirus România, LIVE UPDATE 21 mai. Institutul Național de Sănătate Publică a anunțat, joi, încă 198 de cazuri noi.

 

Coronavirus România, LIVE UPDATE 21 mai

 

UPDATE 18:50 Alte 5 decese noi în România, din cauza coronavirusului
 

Deces 1152

Bărbat, 46 ani, județ Iasi.

Dată confirmare: 20.05.2020.
Dată deces: 21.05.2020.
Comorbidități: HTA, DZ, Obezitate.

Deces 1153

Bărbat, 54 ani, județ Iași.

Dată confirmare: 16.05.2020.
Dată deces: 21.05.2020.
Comorbidități: nefropatie glomerulară cronică, dializat, insuficiență cardiacă clasa a III a NYHA, insuficiență venoasă cronică, tromboze venoase multiple, hipertensiune pulmonară moderată, disfuncție sistolică severă.

Deces 1154

Bărbat, 51 ani, județ Bacău.

Dată confirmare: 10.05.2020.
Dată deces: 21.05.2020.
Comorbidități: obezitate.

Deces 1155

Femeie, 66 ani, județ Galati.

Dată confirmare: 07.05.2020.
Dată deces: 21.05.2020.
Comorbidități: ciroza hepatică.

Deces 1156

Femeie, 45 ani, județ Alba.

Dată confirmare: 20.05.2020.
Dată deces: 21.05.2020.
Comorbidități: obezitate, HTA, DZ tip II

UPDATE 15:00 210 cadre medicale infectate cu COVID-19 din Botoșani s-au vindecat

 

Mai mult de două treimi din totalul cadrelor medicale din judeţul Botoşani care au fost diagnosticate cu virusul COVID-19 au fost declarate vindecate, potrivit unei informări de presă transmisă, joi, de Centrul Judeţean de Comunicare coordonat de Instituţia Prefectului.

Potrivit documentului citat, la nivelul judeţului Botoşani au fost infectate cu noul coronavirus 270 de cadre medicale, iar 210 dintre acestea, ceea ce reprezintă 77,7%, au fost declarate vindecate.

Numărul total al îmbolnăvirilor din judeţul Botoşani se ridica, joi, la 694, dintre care 415 persoane au fost declarate vindecate.

 

UPDATE 12:54 Peste 17.500 de pacienți cu Covid-19, 198 de cazuri noi

 

Până astăzi, 21 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 17.585 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 10.581 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 1151 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt și Ilfov, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 198 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 203 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 9.800 de persoane. Alte 39.614 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 342.466 de teste.
 

 

UPDATE 9:47 Încă 4 decese ale unor bolnavi de Covid-19

 

Deces 1148

Femeie, 89 ani, județ Vaslui.

Dată confirmare: 12.05.2020.
Dată deces: 20.05.2020.
Comorbidități: Sechele AVC, HTA std II, Aritmie extrasistolica, cardiopatie ischemica, Boală polichistica renală, Demență mixta.

Deces 1149

Femeie, 77 ani, județ Vrancea.

Dată confirmare: 25.04.2020.
Dată deces: 20.05.2020.
Comorbidități: Fibrilatie atriala, HTA esențială, Diabet zaharat tip II, Ciroza hepatica, Boala renala cronica std. III, Obezitate, Cecitate.

Deces 1150

Bărbat, 68 ani, județ Suceava.

Dată confirmare: 20.05.2020.
Dată deces: 20.05.2020.
Comorbidități: Sechele infarct miocardic, HTA esentiala, Diabet zaharat.

Deces 1151

Femeie, 76 ani, județ Suceava.

Dată confirmare: 17.05.2020.
Dată deces: 20.05.2020.
Comorbidități: Neoplasm colon cu ocluzie intestinala operata, peritonita.

 

 

---

Miercuri, alte 7 decese ale unor persoane bolnave de Covid-19 au fost anunțate de INSP. Bilanțul deceselor a ajuns, astfel, la 1.147 de oameni

Miercuri, la ora 13.00, Grupul de Comunicare Strategică a anunțat 196 de cazuri noi de coronavirus - adică în creștere față de ziua precedentă (19 mai), când au fost înregistrate 155 de cazuri noi

”Până astăzi, 20 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 17.387 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 10.356 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 1141 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt și Ilfov, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 196 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 198 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 11.050 de persoane. Alte 30.645 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 332.487 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 428 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.440 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 127 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 71.000 de lei. De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 9 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 2.924 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.699 în Italia, 561 în Spania, 30 în Franța, 487 în Germania, 87 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 104 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 35 în Marea Britanie, 8 în Spania, 5 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 22 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 9 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.”

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
Câte ouă poți mânca de Paște fără riscuri. Ce spun medicii

Pe lângă gustul lor apreciat, ouăle sunt considerate unele dintre cele mai complete alimente din punct de vedere nutrițional. 

Schimbări în spitale. Gărzile vor fi organizate diferit, două ture pentru blocul operator și spitalizarea de zi

Spitalele vor putea organiza două ture pentru blocul operator și spitalizarea de zi, iar gărzile se vor împărți în patru categorii. 

Nouă spitale din Bucureşti asigură asistenţa medicală de Paște

Nouă spitale pentru adulţi şi copii, precum şi Serviciul de Ambulanţă Bucureşti - Ilfov asigură asistenţa medicală de urgenţă în perioada sărbătorilor pascale.

Recomandări
Parlamentul European amenință cu întârzierea negocierilor pe bugetului UE până în 2027. Motivul blocajului de la Bruxelles

Parlamentul European amenință că blochează negocierile pentru bugetul UE de 1.800 de miliarde de euro până în 2027. De aceste discuții depind finanțarea politicilor comunitare, dar și subvențiile pentru diferite sectoare.

Cine este Péter Magyar, viitorul premier al Ungariei. Promisiunile făcute în campanie de câștigătorul alegerilor de duminică

Péter Magyar, un fost apropiat al puterii de la Budapesta, a obținut o victorie categorică în alegerile parlamentare de duminică și a pus capăt dominației lui Viktor Orban din ultimii 16 ani.

Cum va fi vremea în următoarele două săptămâni. Meteorologii anunță temperaturi de până la 20 de grade

Vremea va fi caldă pe timp de zi, în următoarele două săptămâni, cu temperaturi ce vor ajunge la 20 de grade în unele regiuni, conform prognozei ANM pentru intervalul 13 – 26 aprilie.