Consumul de carne poate îmbunătăți sănătatea mintală, în timp ce vegetarianismul poate cauza depresie

62214824
StirilePROTV

Consumul de carne poate îmbunătăți sănătatea mintală, în timp ce vegetarianismul poate cauza depresie

Conform studiului realizat la Universitatea din Alabama, publicat în revista Critical Reviews, o dietă vegetariană sau vegană ar putea crește șansele de depresie, conform India Times. 

Cercetătorii au analizat 18 studii diferite, examinând peste 160.257 de persoane, în timp ce căutau legături între starea lor mentală și alegerile alimentare.

Cercetătorii au ajuns la concluzia că vegetarienii și veganii au avut un risc considerabil mai mare de depresie, anxietate sau să își facă singuri rău.

Mai mult, studiul indică faptul că cei care consumă carne au o sănătate mintală mai bună.

Dr. Edward Archer, de la Universitatea din Alabama și unul dintre autorii studiului, a declarat că „deși riscurile și beneficiile dietelor vegane și vegetariene au fost dezbătute de secole, rezultatele noastre arată că cei care consumă carne au o sănătate psihică mai bună”.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Peste 39.000 de persoane s-au vaccinat împotriva COVID, cu prima doză, în ultima zi. Doar 37 de reacții adverse raportate

Un număr de 73.377 de persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, anunță CNCAV.

Dr. Mihai Craiu: Vă rog, nu vă mai tratați, singuri, acasă, după rețete „faimoase” care circulă pe net. Puteți să muriți!

Medicul Mihai Craiu, de la Institutul Naţional pentru Sănătatea Mamei şi Copilului „Alessandrescu-Rusescu”, a lansat un apel către pacienții cu Covid care preferă să se trateze singuri acasă, după reţete „faimoase” care circulă pe internet.

Raed Arafat: „Grupul tehnico-științific a propus CNSU ca Bucureștiul și Ilfovul să nu fie carantinate”

După ce INSP propusese instituirea carantinei pentru 14 zile, Raed Arafat a anunțat că Grupul tehnico-științific a propus astăzi Comitetului Național pentru Situații de Urgență ca Bucureștiul și Ilfovul să nu fie carantinate.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.