Mesajul ministrul Mediului pentru românii ce se plâng că nu au unde returna ambalajele pe care statul dă 50 bani/bucata

62405037
Getty

Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor Mircea Fechet a anunţat că, dacă în ianuarie au fost colectate două milioane de ambalaje, în martie sunt colectate două milioane de ambalaje în fiecare zi.

El a precizat că vor fi deschise noi centre de numărare. “Dacă în luna decembrie a colectat sistemul 30.000 de ambalaje, în luna ianuarie a colectat două milioane de astfel de ambalaje, iar acum în luna martie putem spune că suntem în situaţia în care colectăm două milioane în fiecare zi, nu doar în fiecare lună”, a declarat sâmbătă Mircea Fechet.

El a fost întrebat ce părere are despre nemulţumirile celor care afirmă că sunt obligaţi să ducă ambalajele colectate din sudul ţării în Cluj.

“Nu ajunge niciun ambalaj din Teleorman la Cluj, probabil că informaţiile pe care acele entităţi le au nu sunt la zi. Pot să vă spun că ambalajele din Teleorman nu ajung în niciun caz nici la Cluj, la Bonţida, nici la Timişoara, în judeţul Timiş, unde am inaugurat nu demult un nou centru de numărare, ele rămân în sudul României.

Şi pe măsură ce volumele vor fi suficiente, volumele de ambalaje, vor fi deschise noi centre de numărare, fie că discutăm despre judeţul Prahova, fie că discutăm despre Dolj, fie că discutăm despre Bacău, fie că discutăm despre Braşov şi cred că într-o săptămână, două, se deschide şi acolo un centru. Există capacităţi suficiente de numărare. La fel cum aş mai preciza faptul că din reţeaua de colectare automată nici măcar nu trebuie să meargă într-un astfel de centru de numărare”, a explicat ministrul Mediului.

”Sistemul va transforma România în țara reciclării”

El a mai adăugat că Sistemul Garanţie - Returnare va transforma România în ţara colectării.

“Sistemul Garanţie - Returnare va transforma România din ţara depozitării şi a câmpurilor pline cu peturi şi a cursurilor de apă pline cu PET-uri în ţara reciclării. Acea garanţie nu scumpeşte produsul.

Acea garanţie este o taxă de 50 de bani pe care cetăţeanul o recuperează în secunda în care înapoiază acel ambalaj la un punct de colectare”, a mai declarat Mircea Fechet.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Mănâncă mai bine, trăiește mai bine: Soluții pentru un stil de viață sănătos și prietenos cu planeta

În emisiunea de azi discutăm despre cum să mâncăm mai sănătos, dar mai ales despre cum să avem un stil de viață care să ne ajute și pe noi să trăim mai bine, iar planeta și mediul să funcționeze coerent,lucru care ajută și generațiile viitoare.

Care sunt marile probleme de mediu ale Capitalei. „Avem mai multe mașini decât copaci, iar multe spații verzi nu sunt verzi”

Bucureștiul are “mai multe mașini decât copaci, dar și mai mulți oameni decât copaci”, iar spațiile verzi, deși suficiente, “nu sunt foarte verzi”, spune Alina Kasprovschi, director executiv al Fundației Comunitare București, invitată la Pro Verde.

Elevii unei școli din Bistrița au reușit să strângă peste o tonă de electronice, electrocasnice și sticlă pentru reciclare

Elevii unei școli din Bistrița au venit la cursuri, în ultimele zile, nu doar cu ghiozdanele, ci și cu pungi sau cutii pline de vechituri, numai bune de reciclat.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.