Ce au discutat Dăncilă și Carmen Dan după ce Iohannis a cerut demisia șefei MAI

×
Publicitate

Șefa guvernului, Viorica Dăncilă, s-a întâlnit miercuri seară cu ministrul de Interne, Carmen Dan, la Palatul Victoria.

A fost o discuţie care a avut loc la puţin timp după solicitarea preşedintelui Iohannis prin care cerea demisia lui Carmen Dan şi a lui Teodor Meleșcanu.

Potrivit unor surse din Guvern, discuţia nu ar fi vizat o eventuală demisie, ci s-ar fi referit la teme aflate pe agenda ședinței de guvern de joi şi la teme legate de organizarea vizitei Papei în România.

Pe de altă parte, alte surse politice din cadrul PSD vorbesc despre faptul că premierul îşi doreşte o remaniere mai largă a cabinetului său, remaniere care îi include şi pe cei doi. De asemenea, aceleaşi surse spun că în cadrul şedinţei de partid, Viorica Dăncilă ar fi vorbit despre o eliminare a oamenilor apropiaţi lui Liviu Dragnea. Este vorba despre Darius Vâlcov şi Anca Alexandrescu.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Continuă consultările de la Cotroceni. Când ar urma „runda a doua” cu partidele parlamentare

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Bolojan, după ședința pe PNRR: România intră în negocieri decisive cu Bruxelles pentru a evita pierderea fondurilor

Premierul demis Ilie Bolojan a anunțat, după ședința de la Guvern dedicată PNRR, că accesarea fondurilor europene rămâne o prioritate, în condițiile în care România intră într-o perioadă decisivă de negocieri cu Comisia Europeană. 

Nou proiect de lege: statul ar putea fi obligat să avertizeze cetățenii și firmele înainte de expirarea documentelor

Senatorul PNL Lucian Rusu anunţă că a depus o iniţiativă legislativă prin care orice instituţie publică va avea obligaţia să anunţe cu cel puţin 60 de zile înainte de expirarea unui document, aviz sau autorizaţie emise către cetăţeni sau firme.

Recomandări
Primar din România prins în flagrant de Parchetul European când lua șpagă. Pentru ce a cerut bani

Un primar UDMR din Bihor a fost prins în flagrant de procurorii europeni în timp ce lua șpagă 28.800 de euro. Este pentru prima oară când anchetatorii parchetului condus de Laura Codruța Kovesi realizează un flagrant în România.

Continuă consultările de la Cotroceni. Când ar urma „runda a doua” cu partidele parlamentare

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Decizie oficială în cazul blocului din Rahova afectat de explozie. Soluția cu cele mai mici riscuri găsită de specialiști

Blocul distrus în octombrie în cartierul Rahova din Capitală de o explozie va fi tăiat în două de specialiști în demolări, iar partea afectată va fi mărunțită și înlăturată.