Orban a fost huiduit de minerii din Valea Jiului, după care a uitat numele unei mine

×
Codul embed a fost copiat

Premierul Ludovic Orban a fost huiduit, joi, la vizita pe care a făcut-o în Valea Jiului, unde a participat la depunerea de coroane la Statuia minierului în parcul „Carol Schreter” din Petroşani.

Şeful Executivului a susţinut o alocuţiune, însă în timp ce vorbea despre problemele minerilor, a uitat denumirea minei Lonea.

Asta i-a nemulțumit și mai mult pe minerii de acolo, care i-au strigat numele complet al minei Lonea.

Unele persoane i-au strigat premierului, în timp ce acesta susținea un discurs, „ne bagi în faliment” sau i-au reproşat că Guvernul nu a dublat alocaţiile pentru copii. Alţii i-au spus prim-ministrului să nu mai mintă.

Complexul energetic Hunedoara este după două ajutoare de stat care au fost acordate în nişte condiţii, dintre care un ajutor de stat trebuie înapoiat, ca urmare a deciziei Comisiei Europene, pentru că nu a fost acordat în conformitate cu legea”, a afirmat Ludovic Orban, joi la Petroşani, potrivit News.ro.

Citește și
masca
Contre între Orban și Firea privind licitația pentru măștile destinate românilor cu venituri reduse

„Iar al doilea ajutor de stat acordat pentru închiderea minelor Lupeni şi Lonea a fost acordat pentru închiderea minelor până în data de 31 decembrie 2018 şi minele continuă să îşi desfăşoare activitatea”, a precizat Orban.

El a continuat să vorbească şi a ecplicat că nu Executivul a creat situaţia de la Complexul Energetic Hunedoara însă le-a garantat oamenilor că vor fi sprijiniţi prin măsurile Guvernului.

„Nu noi am creat situaţia în care se găseşte complexul energetic Hunedoara, dar vă garantez că vom găsi soluţii pentru păstrarea locurilor de muncă. Am luat decizii, am adoptat OUG care au dat sume compensatorii către cei care urmau să fie disponibilizaţi. Suntem atenţi la tot ceea ce se întâmplă în Valea Jiului, pentru a găsi cele mai bune soluţii pentru a vă sprijini. Nu spun asta doar aşa, ci pentru că ne pasă ce se întâmplă şi vom găsi soluţii pentru a vă susţine”, a mai spus Orban.

Orban: Guvernul va adopta o hotărâre pentru alocări din Fondul de rezervă pentru co-finanţare pe fonduri europene

 

Premierul a anunţat că Guvernul va adopta o hotărâre prin care vor fi făcute alocări din Fondul de rezervă pentru a asigura resursele financiare care să sprijine autorităţile locale în proiectele co-finanţate prin fonduri europene.

„Vreau să vă mai spun un lucru – indiferent de culoarea politică administraţiile locale din Valea Jiului trebuie să se unească în itiul pe care noi îl sprijim şi care va fi adoptat sub formă de lege şi pe care noi îl sprijim inclusiv la nivelul Comisiei Europene. Ce înseamnă itiu? Înseamnă că se unesc administraţiile şi pot să genereze, cu consultarea cetăţenilor din Valea Jiului proiecte prin care să obţinem direct finanţare de la UE, fără să fie necesar să treacă prin birocraţia de la Bucureşti sau prin alte pârghii şi proceduri. Odată constituirea itiului va exista posibilitatea de a obţine fonduri europene care sunt generate de administraţiile locale în consultarea cetăţenilor”, a declarat Ludovic Orban.

El a explicat că Executivul a negociat cu instituţiile europene pentru a reduce semnificativ co-finanţarea părţii naţionale în derularea proiectelor din fonduri europene.

Nu în ultimul rând, există posibilitatea de a utiliza resurse financiare şi din ceea ce se numeşte Just Transition Fund, Fondul pentru o tranziţie echitabilă, care este un fond constituit de Comisia Europeană şi de care România va beneficia. Şi acest fond va genera resurse care vor putea fi folosite fie de Guvern, fie de autorităţile locale tot pentru astfel de proiecte de dezvoltare economică. M-a întrebat cineva de cofinanţare. Acolo unde autorităţile locale nu au capacitatea de cofinanţare, există posibilitatea ca Guvernul să ofere sprijin pentru co-finanţări. De exemplu, acum pregătim o hotărâre de Guvern cu alocări din Fondul de rezervă în care principalul motiv pentru care alocăm resurse financiare e acela de a sprijini autorităţile locale care nu au resursele financiare pentru a asigura co-finanţarea pe fonduri europene. Pe care sigur că am şi redus-o. În negocierile pe care le-am purtat am redus semnificativ co-finanţarea părţii naţionale în derularea proiectelor pe fonduri europene”, a conchis Orban.

Premierul a participat joi la depunerea de coroane la Statuia minerului, eveniment care a avut loc în parcul „Carol Schreter”, din Petroşani. Ludovic Orban va luat parte la mai multe evenimente din Valea Jiului organizate cu prilejul Zilei Minerului.

Articol recomandat de sport.ro
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
Citește și...
Veste rea pentru industria restaurantelor. Guvernul nu permite, încă, funcționarea în interior
Veste rea pentru industria restaurantelor. Guvernul nu permite, încă, funcționarea în interior

Premierul Ludovic Orban s-a întâlnit, miercuri, cu reprezentanți ai HORECA, industria hotelurilor și restaurantelor, pentru a discuta despre problemele cu care se confruntă acest domeniu din cauza restricțiilor impuse de pandemia de Covid-19..

Contre între Orban și Firea privind licitația pentru măștile destinate românilor cu venituri reduse
Contre între Orban și Firea privind licitația pentru măștile destinate românilor cu venituri reduse

Deși din această săptămână, în multe județe masca este obligatorie și în exterior în anumite zone, peste 2 milioane de români cu venituri reduse nu au primit încă măști gratuite.

Premierul, despre creșterea pensiilor: ”Se va face pe baza unor analize extrem de serioase”
Premierul, despre creșterea pensiilor: ”Se va face pe baza unor analize extrem de serioase”

Preşedintele PNL, premierul Ludovic Orban, a declarat luni că, în cursul acestei săptămâni, ar urma să fie finalizată analiza privind majorarea punctului de pensie.

Premierul Orban nu știe, deocamdată, în ce condiții va începe școala în 15 septembrie
Premierul Orban nu știe, deocamdată, în ce condiții va începe școala în 15 septembrie

Preşedintele PNL, premierul Ludovic Orban, a declarat luni că încă se fac analize cu privire la modalitatea în care se vor desfăşura cursurile în noul an şcolar.

Recomandări
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”

Valentin Tătaru, economist-șef al ING România avertizează că România se confruntă cu o problemă veche, amplificată în ultimii ani: un dezechilibru structural între cheltuielile statului și veniturile încasate.

Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie
Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie

Transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie, oricât de surprinzător ar suna asta. Și există trei argumente în favoarea acestei aserțiuni: programul de funcționare non-stop, servicii predictibile și prețuri mult mai mici.

 

Teritoriul care a intrat deja în 2026. Are un avans de 12 ore față de România
Teritoriul care a intrat deja în 2026. Are un avans de 12 ore față de România

Insulele Kiribati, situate în Oceanul Pacific, sunt primul teritoriu de pe Pământ care a intrat deja în 2026 la ora 12.00, ora României, având un avans de 14 ore faţă de Greenwich Mean Time (GMT).