USL va depune o motiune simpla privind eliminarea subventiilor la incalzire

60514095

USL va depune la Camera Deputatilor o motiune simpla pe tema eliminarii subventiilor la incalzire. Anuntul a fost facut de presedintele PSD Victor Ponta.

"Consideram necesar ca o masura atat de dura, care va afecta un milion de familii din clasa medie si va afecta populatia urbana din orase mari si medii, sa beneficieze de o discutie serioasa in Parlament. Smecheria de a prezenta un subiect atat de important intr-o zi de duminica, cu nunti celebre, cu speranta ca nimeni nu o sa afle, trebui contracarata", a spus Victor Ponta dupa sedinta USL de astazi.

El a apreciat ca este necesara o dezbatere politica din care cetatenii sa afle adevarul despre ceea ce intentioneaza Guvernul Boc, respectiv "saracirea unui milion de familii".

Ponta a mai spus ca motiunea simpla va fi depusa luni, dupa ce va fi discutata in cadrul grupurilor comune ale USL.

Guvernul a eliminat subventia acoperita de la bugetul de stat pentru energia termica, incepand cu iarna 2011-2012, iar primariile vor decide daca si in ce conditii vor acorda subventii din bugetele locale.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Citește și...
Guvernatorul „Deltei Dunării” a fost revocat de Ilie Bolojan. Cine preia funcția

Premierul Ilie Bolojan, la propunerea ministrului Mediului, a decis schimbarea din funcţie a guvernatorului Administraţiei Rezervaţiei Biosferei ”Delta Dunării”.

Ce s-a întâmplat cu Hidroelectrica după ce a fost scoasă la bursă. Oana Gheorghiu: „Cine spune că ne vindem țara e ticălos”

Vicepremierul Oana Gheorghiu a explicat ce s-a întâmplat cu Hidroelectrica după ce a fost scoasă la bursă. Mesajul ei vine în contextul acuzațiilor aduse de PSD guvernului pe tema reformei companiilor de stat.

Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Recomandări
Ce rol ar putea avea România în Strâmtoarea Ormuz. „Nu va fi o acțiune militară”

Chiar în timp ce liderii occidentali discutau cum să securizeze navigația prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul a provocat surpriza, anunțând că a deschis strâmtoarea pentru toate navele comerciale. 

Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Marile companii aeriene au anulat din curse, inclusiv spre România. Mulți evită să își planifice de acum vacanțele

Primele mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse. În acest context tensionat, mulți români evită să își mai planifice o vacanță.