Tariceanu, candidat unic, ales presedinte al ALDE, cu 29 de voturi impotriva: Sistemul de vot functioneaza impecabil

61872395

Calin Popescu Tariceanu a fost ales sambata, in cadrul congresului ALDE de la Palatul Parlamentului, presedinte al formatiunii, cu 1.065 de voturi ”pentru” si 29 ”impotriva”, el fiind singurul candidat pentru aceasta functie.

Din echipa de conducere a ALDE mai fac parte 16 vicepresedinti si 17 membri simpli.

Calin Popescu Tariceanu a fost ales presedinte unic al ALDE cu 1065 voturi din totalul de 1094 exprimate.

Din echipa de conducere a ALDE mai fac parte 16 vicepresedinti: Gratiela Gravilescu, vicepremier si ministrul a Mediului in Guvernul Grindeanu; Teodor Melescanu, ministru de Externe; Andrei Gerea; Varujan Vosganian; Constantin Avram; Steluta Cataniciu; Toma Petcu, ministrul Energiei; Ovidiu Silaghi; Alexandru Baisanu; Ioan Tintean; Mihai Nita; Marian Cupsa; Mircea Molot; Ion Cupa; Nicolae Nasta si Dumitru Lovin.

Alte 17 persoane au fost alese in Biroul Politic Executiv al ALDE in calitate de simpli membri: Daniel Chitoiu, Dian Popescu, Mircea Minea, Viorel Ilie, Viorel Palasca, Marius Popa, Ioan Ciugulea, Cornelia Negrut, Cristian Dima, Jian Turcan, Ionel cel Mare, Florica Calota, Ioan Lazar, Remus Borza, Radu Cojocaru, Marius Mateescu si Catalin Harnagea.
Procesul de votare si de centralizare a rezultatelor a durat peste sase ore, desi a fost unul electronic. Cu toate acestea, Calin Popescu Tariceanu a spus ca sistemul de vot a functionat impecabil.

”Suntem prima data in fata unui mecanism de votare electronic care mi-a placut, functioneaza foarte bine si ne scuteste de o munca care altfel ar fi fost istovitoare si ne-ar fi dus probabil pana dupa miezul noptii”, a declarat el.

La final, Tariceanu i-a felicitat pe cei care au fost alesi in conducerea partidului.

”Cred ca din ceea ce am auzit, prezentarea rapida a rezultatelor, cei care au o buna notorietate in partid si in afara partidului au avut un avantaj net in competitie si au ocupat primele locuri. Stiu ca multi v-ati straduit sa obtineri sprijinul lor. Nu vreau decat sa va felicit pe cei care ati obtinut rezultate care sa va propulseze in conducerea partidului. Daca nu suntem capabili sa strangem voturi intre noi, ce sa ne asteptam sa strangem voturile in afara? E un organism viu, oamenii isi fac campanie in interior”, a mai spus presedintele ALDE.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Tariceanu, despre audierea lui Kovesi la comisia privind prezidentialele: Si Clinton a fost audiat cand era presedinte

 Calin Popescu Tariceanu a declarat despre eventuala chemare a sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, la comisia parlamentara de ancheta a alegerilor prezidentiale din 2009, ca toti cei chemati la Parlament pentru audieri trebuie sa vina.

Tariceanu: PNL este condus acum de o reincarnare a lui Bill Kill, cel care a ucis si ultimele farame de liberalism

Liderul ALDE a atacat partidul pe care l-a condus si din care a facut parte pana in 2014, PNL, despre care a spus ca e condus de o ”reincarnare a lui Bill Kill, cel care a ucis si ultimele farame de liberalism din partid”.

Invitat la congresul ALDE, Emil Constantinescu l-a comparat pe Tariceanu cu Margaret Thatcher, Helmuth Kohl si Gorbaciov

Fostul presedinte al Romaniei, Emil Constantinescu, i-a adus un elogiu lui Calin Popescu Tariceanu in cadrul congresului ALDE, spunand despre acesta ca este un lider adevarat si ca s-a aflat de fiecare data de partea buna a istoriei in cadrul PNL.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.