Surse: PSD il va sustine pe Ioan Chelaru pentru sefia Comisiei de revizuire a Constitutiei

Ioan Chelaru

PSD il va sustine pe senatorul Ioan Chelaru pentru presedintia Comisiei de revizuire a Constitutiei, au precizat, luni, pentru MEDIAFAX, surse din partid.

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, dupa sedinta BPN a PSD, ca spera ca lucrarile Comisiei de revizuire a Constitutiei sa fie "repornite".

"Speram ca, odata cu desemenarea, chiar azi, in plenul comun, a reprezentantilor PNL in Comisia de revizuire, sa putem reporni procesul de revizuire, proces asa cuma fost prezentat de USL, cum s-a votat si transmis la Curtea Constitutionala si Comisia de la Venetia, astfel incat sa intre pentru adoptare in Parlament,si ulterior supus referendumului", a spus Ponta.

Purtatorul de cuvant al PNL, Ionut Stroe, a anuntat, saptamana trecuta, ca liberalii au decis sa-i schimbe din Comisia de revizuire a Constitutiei pe parlamentarii care si-au incetat mandatul sau care au decis sa se retraga, cum este cazul lui CrinAntonescu si al Alinei Gorghiu.

El a mentionat ca vor fi inlocuiti senatorii CrinAntonescu si Tudor Chiuariu, fostii deputatii Petre Roman, George Scutaru si actualul co-presedinte al PNL, AlinaGorghiu si a precizat ca Antonescu si Gorghiu au decis sa se retraga din Comisia de revizuire a Constitutiei.

Citește și
Crin Antonescu si Victor Ponta
Crin Antonescu: Vreau sa stiu de la "mica Uniune", de la USD, daca mai facem revizuirea Constitutiei

De asemenea, Stroe a afirmat ca PNL v apropune un candidat pentru pozitia de presedinte al Comisiei in locul lui CrinAntonescu. Surse din PNL au declarat pentru MEDIAFAX ca liderul deputatilor PNL, LudovicOrban, va fi cel propus pentru pozitia de presedinte al acestui for.

La randul sau, presedintele PSD, premierul Victor Ponta, a declarat, joi, ca discutia despre cine va fi propus pentru a ocupa functia de presedinte al Comisiei de revizuire a Constitutiei va avea loc in cadrul coalitiei de guvernare, in conditiile in care sefia Comisiei de Cod electoral a fost cedata PNL.

Ponta a precizat ca PSD si PNL au schimbat presedintiile comisiilor de Cod electoral si de revizuire a Constitutiei, fiecare formatiune avand un interes in preluarea uneia sau a alteia dintre comisii.

"PNL avea presedintia Comisiei de revizuire a Constitutiei. Domnul Antonescu a renuntat (la sefia comisiei, n.r.) si pentru PSD proiectul USL de revizuire a Cosntitutiei era, intre cele doua, pe primul loc ca prioritate, iar pentru PNL era schimbarea sistemului electoral. inteleg ca a fi presedinte domnul Voicu, care a fost si in 2008, cand s-a facut legea actuala, deci e cel mai in masura sa o modifice", a spus Ponta.

Articol recomandat de sport.ro
Ana Bogdan a luat prima decizie majoră, după retragerea din tenis / GALERIE FOTO
Ana Bogdan a luat prima decizie majoră, după retragerea din tenis / GALERIE FOTO
Citește și...
Revizuirea Constitutiei, un nou motiv de cearta intre PNL si PSD. USL ar putea renunta la proiect
Revizuirea Constitutiei, un nou motiv de cearta intre PNL si PSD. USL ar putea renunta la proiect

USL ar putea sa renunte la ideea unei noi Constitutii, anunta Crin Antonescu. Asta dupa ce magistratii Curtii Constitutionale au gasit 26 de articole cu probleme in textul de revizuire propus de comisia parlamentara.

Crin Antonescu: Vreau sa stiu de la
Crin Antonescu: Vreau sa stiu de la "mica Uniune", de la USD, daca mai facem revizuirea Constitutiei

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, ca vrea sa stie de la "mica Uniune", referindu-se la USD, daca reprezentantii acesteia mai sustin sau nu demersul pentru revizuirea Constitutiei.

Antonescu retrage afirmatiile lui Ponta: In USL nu am stabilit daca avem referendum pentru Constitutie in doua zile
Antonescu retrage afirmatiile lui Ponta: In USL nu am stabilit daca avem referendum pentru Constitutie in doua zile

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, ca la nivelul USL nu s-a stabilit pana in prezent daca referendumul pentru revizuirea Constitutiei va avea loc pe parcursul a doua zile.

Recomandări
Un cetățean român, posibil dispărut în urma catastrofei din Elveția. Anunțul făcut de MAE
Un cetățean român, posibil dispărut în urma catastrofei din Elveția. Anunțul făcut de MAE

Ministerul Afacerilor Externe a confirmat, vineri, că este în contact cu familia unui cetățean român presupus dispărut în urma incendiului din stațiunea elvețiană Crans-Montana, iar reprezentanții consulari acordă asistența necesară.

Lapoviţă şi ninsori în mai multe zone din țară. Meteorologii au emis cod galben şi portocaliu. Unde se va depune zăpada
Lapoviţă şi ninsori în mai multe zone din țară. Meteorologii au emis cod galben şi portocaliu. Unde se va depune zăpada

Meteorologii au emis, vineri, mai multe avertizări cod galben şi cod portocaliu de precipitaţii şi vânt puternic, care vizează mai multe regiuni ale ţării şi zonele montane, până sâmbătă seară.

VIDEO. Avalanșă de proporții la Bâlea Lac. Cum au declanșat-o doi schiori
VIDEO. Avalanșă de proporții la Bâlea Lac. Cum au declanșat-o doi schiori

O avalanşă de mari dimensiuni s-a produs, vineri, în zona Bâlea Lac din Munţii Făgăraş, fiind declanşată accidental de doi schiori, care au reuşit totuşi să scape nevătămaţi, au anunţat reprezentanţii serviciului Salvamont Sibiu.