Somn usor... Vezi aici topul chiulangiilor din Parlament!

60373991

20% dintre deputati si 60% dintre senatori au lipsit la mai mult de jumatate dintre sedinţele plenului. Pentru unii senatori si deputati, platourile televiziunilor sunt mult mai interesante decat munca din parlament.

Conform raportului de monitorizare intocmit de Institutul pentru Politici Publice, singurul deputat care a reusit "performanta" de a absenta de la toate sedintele din sesiunea parlamentara septembrie-decembrie 2009 este liderul grupului parlamentar PSD, Viorel Hrebenciuc.

Topul absentelor la vot

Camera Deputatilor

1. Viorel Hrebenciuc (PSD) - 0 voturi

2. Dan Pasat (independent) - 0 voturi

3. Nini Sapunaru (PNL) - 14 voturi

4. Nicolae Stan (PD-L) - 15 voturi

5. Andrei Dolineaschi (PSD-PC) - 16 voturi

Senat

1. Ioan Ghise (PNL) - 1 vot

2. Viorel Riceard Badea (PD-L) - 1 vot

3. Marko Bela (UDMR) - 2 voturi

4. Dan Coman Sova (PSD-PC) - 4 voturi

5. Dan Voiculescu (PSD-PC) - 6 voturi

Vezi topul complet al celor mai chiulangii parlamentari, pe www.gandul.info

Articol recomandat de sport.ro
Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie! Are cinci etaje și o suprafață de 2.500 de metri pătrați
Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie! Are cinci etaje și o suprafață de 2.500 de metri pătrați
Citește și...
Care este numărul total al românilor cu drept de vot în 30 iunie 2026. Sunt cu câteva sute mai mulți decât în luna mai 2026

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunțat că totalul de cetățeni cu drept de vot înscriși în Registrul electoral la data de 30 iunie 2026 este de 19.027.733, cu 723 mai mulți față de data de 31 mai 2026.

Sorin Grindeanu a anunțat că acceptă ”rotativa” PNL-Siegfried Mureșan cu o condiție: ”Atâta timp cât începe cu PSD”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat, miercuri, într-o conferință de presă, întrebat dacă acceptă ”varianta de premier Siegfried Mureșan”, că este de acord cu ”rotativa” PNL, doar dacă ”începe cu Partidul Social Democrat”.

Sorin Grindeanu îl acuză pe Ilie Bolojan că din cauza sa România poate pierde proiecte PNRR: „Ceasul ticăie”

Sorin Grindeanu i-a transmis lui Ilie Bolojan că este gata să convoace o sesiune extraordinară pentru ca Parlamentul să voteze proiectele de lege necesare pentru ca România să primească banii rămași din PNRR.

Recomandări
Sorin Grindeanu a anunțat că acceptă ”rotativa” PNL-Siegfried Mureșan cu o condiție: ”Atâta timp cât începe cu PSD”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat, miercuri, într-o conferință de presă, întrebat dacă acceptă ”varianta de premier Siegfried Mureșan”, că este de acord cu ”rotativa” PNL, doar dacă ”începe cu Partidul Social Democrat”.

Ministerul Mediului a convocat Comitetul de urgență din cauza vremii extreme. Caniculă, furtuni și riscuri de inundații

Ministrul interimar al Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a convocat miercuri Comitetul ministerial pentru situații de urgență (CMSU), în contextul avertizărilor meteo și hidrologice emise pentru perioada 1–3 iulie.

Viorel Pașca, reținut după ce a fost audiat la DIICOT în dosarul azilelor ilegale. Avocat: A făcut mai mult bine decât rău

În dosarul azilelor ilegale din Bihor, membrii familiei Pașca, ca suspecți de trafic de persoane, au fost aduși miercuri dimineață la sediul DIICOT din Capitală pentru audieri. După, Viorel Pașca a fost reținut, transmit sursele Știrilor ProTV.