Românii cu venituri reduse vor primi vouchere de 250 de lei de la stat. Premierul a acceptat propunerea PSD

×
Publicitate

Sub formă de vouchere sau tichete de masă, guvernanții au decis ca până la finalul anului să acorde ajutoare pentru oamenii cu venituri mici. Măsura propusă de PSD a fost acceptată de premierul Nicolae Ciucă și ar putea intra în vigoare din luna mai.

Familiile cu venituri reduse sau pensionarii care câștigă sub 1500 de lei ar putea primi încă 250 de lei de la stat, la două luni. Aceste măsuri vor costa statul, adică pe ceilalți contribuabili, 700 de milioane de euro.

Până luni, când este programată o întâlnire cu conducerea PNL, Marcel Ciolacu a discutat cu premierul Nicolae Ciucă. După întâlnire, liderul PSD a dat asigurări că voucherele pentru persoanele din categorii defavorizate sau cele pentru elevii proveniți din familii cu venituri mici vor fi acordate cu certitudine.

Marcel Ciolacu, președinte PSD: „Ne-am încadra, cu aceste vouchere de 50 de euro, la două luni, pentru persoane cu pensii sub 1.500 de lei şi voucherele pentru copii, pentru îmbrăcăminte şi rechizite, în funcţie de veniturile părinţilor, sau dacă sunt familii monoparentale.”

Măsura s-ar aplica până la finalul anului. Și nu e singura propunere. Social-democrații au cerut si dublarea normei de hrană în spitale, si propun ca transportatorii să fie ajutați și să primească înapoi 50 de bani la fiecare litru de combustibil, iar angajații cu salariul minim să primească lunar încă două sute de lei de la stat.

Aceste măsuri ar ajunge la 700 de milioane de euro, iar PSD susține că pot fi plătite din bani europeni. Liberalii mai fac calcule.

Dan Vîlceanu, secretar general PNL: „Va trebui să știm foarte exact în momentul în care finalizăm această analiză care sunt acele măsuri pt a vedea câte sunt eligibile în momentul în care vom avea sumele stabilite clar, vom putea spune și câți bani.”

Miniștrii cabinetului Ciucă ar trebui să prezinte până vineri și alte posibile măsuri de contracarare a scumpirilor. Premierul le-ar fi cerut să lămurească și ce șantiere mai pot fi continuate în condițiile în care constructorii ar fi avertizat că nu mai pot lucra din cauza prețurilor uriașe ale materialelor.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Președintele României participă la summitul NATO de la Ankara, pe 7-8 iulie. Cu cine se va întâlni Nicușor Dan

Președintele României, Nicușor Dan, va participa, în perioada 7-8 iulie 2026, la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), care va avea loc la Ankara, Republica Turcia.

Premierul interimar Ilie Bolojan: Mulțumesc militarilor americani care contribuie la siguranța României

Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, a transmis un mesaj, sâmbătă, 4 iulie, de Ziua Independenței Statelor Unite ale Americii, o zi în care, spune el, ”celebrăm națiunea care a influențat semnificativ evoluția lumii moderne”.

Kelemen Hunor, despre criza politică: ”Dacă nu găsim o soluţie, furia oamenilor se va îndrepta împotriva noastră”

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că este momentul ca partidele din fosta coaliţie să găsească o soluţie la criza politică actuală, pentru că, în caz contrar, România va avea de pierdut.

Recomandări
După triumful de la Cannes, filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu intră în cursa pentru Premiile Oscar. Costurile sunt uriașe

După succesul de la Cannes, filmul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, face un pas important spre Oscar. 

Donald Trump și-a trecut în declarația de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca. 927 de pagini de bunăstare | DOCUMENT

Donald Trump și-a trecut în declarația oficială de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca, pe care compania sa de dezvoltare imobiliară urmează să-l ridice în orașul transilvănean. Trump are o avere totală estimată la 6,5 miliarde de dolari.

Bricul Mircea a făcut senzație la parada de Ziua Americii, în New York. ”A fost incredibil!”

Bricul istoric Mircea a participat cu succes la parada organizată de Ziua Americii în New York. Velierul de epocă a putut fi admirat pe râul Hudson timp de 4 ore și poate fi vizitat în Brooklyn până marți.