Presedintele sirian Bashar al-Assad va face o vizita in Romania in acest an, ocazie cu care vor fi semnate mai multe acorduri bilaterale pe justitie si afaceri interne, un acord de extradare intrand in acest pachet.
Am facut aceasta vizita pentru a marca 55 de ani de relatii romano-siriene", a explicat ministrul. Referitor la intrevederea pe care a avut-o in cursul diminetii cu presedintele sirian, seful diplomatiei a spus ca acesta va veni la Bucuresti in acest an.
"Presedintele Bashar al-Assad va vizita Romania in curand", a spus ministrul Baconschi, adaugand ca aceasta vizita este in pregatire si ca va avea loc in cursul acestui an. "Presedintele sirian a apreciat vizita presedintelui Traian Basescu efectuata in 2008. Semnalul transmis atunci, alaturi de Franta si de alte state a scos din izolare Siria", a explicat ministrul pentru Mediafax.
Urmărește Știrile PRO TV pe canalul de social media preferat:
Bugetul de stat va acorda atat cat va putea pentru majorari salariale si alte cheltuieli si nu va tine cont de propunerile populiste formulate din partea opozitiei, a declarat, miercuri, premierul Emil Boc.
Decizia Curtii Constitutionale privind legea pensiilor trebuie respectata si confirma ca Guvernul a inaintat Parlamentului un proiect constitutional, a declarat premierul Emil Boc.
Decizia de ieri a Curtii Constitutionale, privind legea pensiilor, pare ca a salvat credibilitatea Robertei Anastase, care astfel se indeparteaza tot mai mult de perspectiva unei puneri sub acuzare ca urmare a reclamatiilor opozitiei.
Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.
Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.
La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).