Klaus Iohannis a convocat şedinţa CSAT pentru consumul de droguri. Ce alte subiecte vor mai fi discutate

62338742
Presidency.ro

Preşedintele Klaus Iohannis a convocat şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) pentru consumul de droguri, considerat risc major pentru securitatea națională.  

Ședința va avea loc joi, 12 octombrie 2023, începând cu ora 12:00, la Palatul Cotroceni, potrivit Administrației Prezidențiale.

Astfel, pe ordinea de zi a Şedinţei Consiliului sunt incluse subiecte referitoare la:

- Consumul de droguri/alte substanţe stupefiante de către tineri/elevi - risc major la adresa siguranţei individuale şi naţionale;

- Evoluţiile privind situaţia de securitate în regiunea Mării Negre în contextul agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei. Implicaţii pentru România;

- Planul de înzestrare a Armatei României 2024-2033.

Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, la şedinţa CSAT vor fi analizate şi alte tematici de actualitate din domeniul securităţii naţionale.

Pe 11 septembrie, preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, la deschiderea noului an şcolar, că a decis să includă subiectul consumului de droguri în rândul tinerilor pe ordinea de zi a următoarei şedinţe a Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT).

„Vreau să mă refer acum la un fenomen alarmant, cel al consumului de droguri în rândul tinerilor. Este o problemă care preocupă din ce în ce mai mult societatea noastră şi mă bucur că există un interes crescut pentru a încerca să găsim soluţii pentru a combate acest flagel. Am decis să includ pe ordinea de zi a următoarei şedinţe a Consiliului Suprem de Apărare a Ţării acest subiect. Efectele, amploarea, provocările societale ale consumului de droguri, mai ales de la vârste fragede şi în şcoli, sunt o provocare serioasă la adresa siguranţei individuale şi naţionale. În acelaşi timp, vreau să subliniez importanţa comportamentelor preventive şi responsabile. Este crucial ca tinerele generaţii să înţeleagă încă de la o vârstă fragedă pericolele şi consecinţele dramatice ale consumului de droguri, alcool şi tutun”, a afirmat atunci şeful statului.

Ultima şedinţă a CSAT a avut loc pe 6 iulie.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Klaus Iohannis le-a cerut liderilor occidentali "capabilități sporite pentru detectarea și interceptarea dronelor" rusești

Președintele României, Klaus Iohannis, a participat, marți, la consultările politice organizate de președintele SUA, Joe Biden, cu lideri internaționali din state membre UE, NATO și G7.

Proiect de lege: Copiii să folosească rețelele de socializare doar cu acordul părinților. ”Să-i protejăm de noua boală”

Senatoarea PNL Nicoleta Pauliuc a inițiat un proiect de lege privind controlul parental al accesului copiilor până la vârsta de 16 ani la rețelele de socializare.

Ciolacu, despre introducerea în școli a cursului "Istoria Evreilor. Holocaustul": Va contribui la consolidarea democrației

Predarea în şcoli a cursului "Istoria Evreilor. Holocaustul" va contribui la o mai bună cunoaştere şi înţelegere a istoriei, culturii şi tradiţiilor evreilor din România şi a memoriei Holocaustului.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.