Prefectul Capitalei: INSP a raportat greșit rata de incidență a cazurilor de COVID-19 în București

62152724
Pro TV

Prefectul Capitalei Gheorghe Cojanu susține că Institutul Național de Sănătate Publică a raportat greşit rata de incidenţă de marţi, cifra reală în București fiind sub 3.

Prefectul a avut consultări cu ministrul Educaţiei Monica Anisie şi cu reprezentanţii DSP Bucureşti, anunțând faptul că nu se va trece, deocamdată, la scenariul roşu pentru grădiniţele şi şcolile din Capitală, deoarece rata de incidenţă a îmbolnăvirilor este de 2,69 la mia de locuitori - și nu 3,1, așa cum a anunțat prima dată INSP.

”Institutul Național de Statistică a comunicat o cifră din eroare. A rectificat. Rata pe ziua de astăzi este 2,69. Vă spunea doamna ministru că la o rată de incidență de 3 vom lua măsuri pentru a trece școlile în scenariul roșu”, a declarat prefectul Capitalei.

Întrebat de jurnaliști unde au greșit, în raport, cei de la INSP, Cojanu a spus că nu știe.

Păi, nu știu, întrebați-i, întrebați-i. Deci cifra reală este aceasta: 2,69. Deci 3,111 au zis că vor da o rectificare, o dezmințire”, a spus prefectul.

Deși nu există date actualizate cu numărul locuitorilor Bucureștiului, prefectul spune că ”populația reală e undeva la 2.500.000”.

”Nu se dă nimic înapoi. V-am spus că populația reală nu mai este 2.153.000, e undeva la 2.500.000. Și atunci nu putem ... haideți să vă dau absurd, la 3, 01, gata, închidem școlile. Plus că așteptăm un palier de 3 zile să vedem că cifra crește, și atunci bineînțeles că, rapid, în a 3-a zi vom da o hotărâre de consiliu.” - a mai declarat Cojanu.

Cine a numărat populația? Conform cărei instituții avem raportarea de astăzi? La aceste întrebări, prefectul nu a reușit să dea un răspuns foarte clar, recomandând oamenilor să vadă ”cât s-a construit” în București în ultima perioadă.

”Conform cărei instituții? Păi avem și .. ăăă datele de la Direcțiile de Evidență a Populației. Dar acum vă spun așa, real, uitați-vă și dumneavoastră cât s-a construit în București.” - a declarat Cojanu.

”Rata raportată astăzi, și anume 2,69, rețineți, este la populația de 2.153.000.” - a mai spus el.

 Reacția sa vine după ce, marți, 13 octombrie, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a anunțat că Bucureștiul a depășit pragul de 3 îmbolnăviri la mia de locuitori. Practic, asta ar însemna că Bucureștiul poate trece, teoretic, la scenariul roșu! Adică autoritățile pot lua măsuri drastice în ceea ce privește limitarea răspândirii coronavirusului.

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Ministrul Proiectelor Europene răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane euro”

Ministrul Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane Euro”, potrivit cărora „de vină sunt Bolojan, Gheorghiu şi Pîslaru”.

Oana Gheorghiu, mesaj către Petrișor Peiu: Dacă se dovedește că minte, să doneze înapoi acțiunile de la companiile de stat

Vicepremierul Oana Gheorghiu a transmis un mesaj pe pagina sa de socializare cu privire la acuzațiile lansate de senatorul AUR Petrișor Peiu, care a susținut că postarea sa ar fi fost amplificată artificial cu costuri de „câteva milioane de euro”.

Sondaj CURS în pragul moțiunii. Câți români cer demisia lui Ilie Bolojan și care este intenția de vot în plină criză politică

Peste jumătate dintre români (58%) consideră că premierul Ilie Bolojan ar trebui să demisioneze, iar AUR conduce detaşat în intenţia de vot la alegerile parlamentare, potrivit unui sondaj realizat de CURS în perioada 28 aprilie - 1 mai.

Recomandări
Ministrul Proiectelor Europene răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane euro”

Ministrul Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane Euro”, potrivit cărora „de vină sunt Bolojan, Gheorghiu şi Pîslaru”.

Medic ginecolog: „Copiii concepuți în post nu ajung să se nască sau mor în pătuț”. Colegiul Medicilor a deschis o anchetă

Declarații șocante, făcute de un medic ginecolog din Iași, au dus la o anchetă a Colegiului Medicilor.

Petreceri de 1 Mai în Mamaia. Cluburi arhipline, șampanie cu artificii și distracție până în zori, în ciuda vremii reci

Prima noapte de distracție la malul mării din acest an a fost una reușită, în ciuda vremii reci.