PDL vrea ca Guvernul sa infiinteze un Muzeu National al Dictaturii Comuniste

60501830

Prim-vicepresedintele PDL Teodor Baconschi a anuntat ca a primit sustinerea politica a partidului pentru infiintarea, prin hotarare de Guvern, a unui muzeu national al dictaturii comuniste.

Ministrul de Externe a precizat ca isi doreste ca PDL sa promoveze, "foarte rapid", prin hotarare de Guvern, acest proiect de infiintare a unui muzeu al dictaturii comuniste.

El a precizat ca anul acesta, in decembrie, se implinesc cinci ani de cand presedintele Traian Basescu, asumandu-si raportul Comisiei prezidentiale, a condamnat in plenul Parlamentului crimele comunismului. Baconschi a aratat ca printre recomandarile acelui raport asumat de seful statului se numara si "infiintarea acestui loc al memoriei, al pedagogiei pentru noile generatii".

Ministrul Afacerilor Externe, citat de Mediafax, a mai spus ca, intr-un sondaj de opinie realizat in 2010 si realuat in acest an, 51% dintre cei chestionati au considerat ca este "extrem de necesar" sa se infiinteze un muzeu al dictaturii comuniste. Potrivit lui Teodor Baconschi, Bucurestiul este singura capitala est-europeana "din fostul spatiu de influenta sovietica unde o asemenea institutie nu a existat pana acum".

Teodor Baconschi a spus ca muzeul va include "si memoria suferintelor prin care au trecut minoritatile nationale in perioada dictaturii comuniste" si "va fi un gest de recuperare a unei justitii morale elementare". El a aratat ca pe langa muzeu va fi creat si un centru de documentare destinat informatiei publice cu acces neingradit, pentru intelegerea universului comunist.

Teodor Baconschi a precizat ca "a fost sugerat ca sediu Hala Filaret", aratand ca, pana la sfarsitul acestui an, s-ar putea inaugura o expozitie temporara destinata educatiei publice si culturii democratice.

Potrivit lui Teodor Baconschi, costurile infiintarii unui muzeu al dictaturii comuniste vor putea fi compensate prin vinderea biletelor si prin "reorganizarea administrativa a unor institutii care gestionaza si astazi memoria comunismului si care de multe ori se suprapun", dand ca exemplu Institutul Revolutiei, infiintat de Ion Iliescu.

Baconschi nu a putut sa precizeze o cifra care sa reprezinte costurile infiintarii unui asemenea muzeu, mentionand ca societatea romaneasca merita o asemenea institutie si precizand ca, in paralel cu reabilitarea Halei Filaret, "se va face si o evaluare a institutiilor care se ocupa de aceasta problematica".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Romania, vazuta de Elena Udrea: se dezmorteste

Elena Udrea scrie, pe blogul sau, ca intr-un singur week-end au fost 10.000 de romani la box, 80.000 de turisti pe litoral, peste 50.000 de persoane la concertul lui Bon Jovi, ceea ce arata ca romanii incep sa priveasca mai optimist spre viitor.

Marko Bela nu e de acord ca maghiarii din Romania sa voteze la alegerile din Ungaria:Decizie proasta

Vicepremierul UDMR, Marko Bela, a declarat ca nu este de acord ca maghiarii din Romania sa voteze la alegerile parlamentare din Ungaria si a afirmat ca acordarea dreptului de vot in tara vecina, pe langa dubla cetatenie, va fi "o decizie proasta".

Alexandru Gussi, consilier al presedintelui Traian Basescu, a fost eliberat din functie

Presedintele Traian Basescu a semnat decretul de eliberare din functia de consilier prezidential a lui Alexandru Gheorghe Gussi, incepand cu 11 iulie. El a fost consilier pe probleme de educatie si cercetare.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.