Geoana nu mai are voie sase luni sa faca declaratii in dezacord cu PSD

×
Publicitate

UPDATE: Conducerea PSD a decis luni sa ii impuna lui Mircea Geoana ca timp de sase luni sa nu faca declaratii care sa nu fie in acord cu linia partidului.

Amintindu-i ca din februarie nu mai este presedintele partidului, social democratii i-au cerut lui Mircea Geoana
sa nu-i mai critice pe colegii din conducere.

Liviu Dragnea, secretar general PSD, a spus ca Geoana "nu stie sa piarda" si ca Victor Ponta este acum presedintele PSD. In opinia lui Dragnea, Ponta trebuie respectat ... iubit sau neiubit.

Tonul ridicat al conducerii vine dupa ce fostul lider PSD a lansat, zilele trecute, critici la adresa PSD si-a avut un schimb dur de replici cu actualul presedinte, Victor Ponta. Astazi, Ion Iliescu a indemnat la toleranta:"Mi se pare inutila o astfel de disputa in public. Asta inseamna edicatia, cultura democratica, sa inveti sa tolerezi parerile altora."

Dupa multe ore de discutii, a venit si decizia. Sase luni ... Mircea Geoana va trebui sa se abtina de la comentarii. Amenintat cu excluderea, Geoana a precizat ca se va conforma. In felul sau.

El a declarat ca nu a fost sanctionat de conducerea PSD si ca este vorba despre "o anumita coerenta in comunicarea publica a partidului", lucru pe care il va respecta.

"Important este ca sa punem partidul pe primul loc si oamenii pe primul loc si cred ca, din acest moment, discutiile in contradictoriu ar trebui sa conduca mai degraba catre solutii concrete pentru tara", a declarat Geoana, la iesirea din sediul PSD.

Presedintele CN al PSD

Adrian Nastase

a spus ca PSD nu isi poate permite ca, in aceasta perioada, sa mearga cu doua tipuri diferite de mesaj si ca, din acest punct de vedere, solicitarea facuta de

Victor Ponta

referitor la

Mircea Geoana

este fireasca si legitima.

Saptamana trecuta, dupa ce Victor Ponta si Mircea Geoana si-au aruncat vorbe grele prin intermediul presei, actualul presedinte al partidului i-a dat un ultimatum fostului sef al PSD.

"Atitudinea domnului Geoana fata de PSD dupa Congresul din februarie trebuia lamurita mai devreme sau mai tarziu. Saptamana viitoare asta vom face, in sensul in care domnul Geoana se va hotari daca mai vrea sau nu sa mai ramana in PSD. In felul acesta, in mod sigur, nu se poate", a declarat Ponta pentru Mediafax.

Mircea Geoana ramane presedintele Senatului: are sustinerea conducerii PSD

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Război juridic în PNL. Ce urmează după ce Tribunalul a suspendat hotărârile luate la Congres. Decizia este executorie

Tribunalul București a luat o nouă decizie în favoarea contestatarilor liberali ai lui Ilie Bolojan.

Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump după summitul NATO. Ce spune șeful statului despre o vizită de stat în SUA

Președintele Nicușor Dan i-a mulțumit președintelui american Donald Trump la finalul summitului NATO de la Ankara, subliniind angajamentul României față de obiectivele Alianței și cooperarea cu Statele Unite.

Reacția PNL după ce judecătorii au suspendat deciziile Congresului Extraordinar: Toate procedurile au fost respectate

Conducerea aleasă la Congresul Extraordinar al PNL a transmis că „va utiliza toate căile legale pentru a apăra votul” din 21 iunie după ce instanța a decis să suspende temporar deciziile luate atunci.

Recomandări
Război juridic în PNL. Ce urmează după ce Tribunalul a suspendat hotărârile luate la Congres. Decizia este executorie

Tribunalul București a luat o nouă decizie în favoarea contestatarilor liberali ai lui Ilie Bolojan.

Cum își întărește apărarea România după summitul NATO. Programele în care a intrat țara noastră

România a anunțat la summitul NATO că va înființa, alături de alte state membre, „Banca pentru Apărare, Securitate și Reziliență”, prin intermediul căreia va fi sprijinită producția de echipamente militare. Unul dintre sediile instituției va fi la noi.

Harta salariilor nete din România. Județele în care se câștigă cel mai bine și cele rămase la coadă

În 2026, salariile românilor au continuat să crească, însă ritmul nu este același în toate domeniile. Diferențele nu se văd doar între meserii, ci și între județe.